Warto przypomnieć, że syn królowej Bony nie był pierwszym mężem Barbary. Wcześniej, w 1537 r. poślubiła bowiem w Gieranojach starszego od siebie o 15 lat Stanisława Gasztołda – wojewodę nowogródzkiego, a potem trockiego. Po czterech latach małżeństwa Stanisław zmarł – wygasł tym samym cały wpływowy niegdyś ród Gasztołdów. Barbara Radziwiłłówna jako żona Zygmunta Augusta zmarła w 1551 r. – do dziś nie wiadomo czy w sposób naturalny czy otruta z polecenia Bony, która przeciwna była temu małżeństwu syna.
1846 – urodził się Henryk Jarecki – polski kompozytor, dyrygent, pedagog. Uczeń Stanisława Moniuszki. W latach 1874-1900 kapelmistrz, dyrygent i dyrektor Opery Lwowskiej. Zmarł w 1918 r. we Lwowie.
1864 – w Rydze zmarł Leon Potocki – polski pisarz, pamiętnikarz urodzony w 1799 r. w Kochanowie (obecnie Białoruś).
1864 – zmarł Szymon Dowkont (Simonas Daukantas) – litewski pisarz, etnograf, historyk. Jeden z pionierów budzenia świadomości narodowej Litwinów, zwolennik odrodzenia piśmiennictwa w języku litewskim, był twórcą pierwszej książki o historii Litwy po litewsku. Studiował z Adamem Mickiewiczem. Autor słownika polsko – litewskiego.
1894 – w Antonoszu koło Kowna urodził się Tadeusz Romer – polski polityk, minister. W czasie II wojny ambasador rządu RP w Japonii, potem w ZSRR. Walczył o prawa Polaków deportowanych przez NKWD na Wschód, sprzeciwiając się decyzji sowieckiej o pozbawieniu ich polskiego obywatelstwa. W Kujbyszewie odpowiedział w imieniu Rządu Rzeczypospolitej na notę Mołotowa zrywającą jednostronnie stosunki dyplomatyczne ZSRR z Polską w związku z wykryciem grobów katyńskich. Zmarł w 1978 r.
2005 – zmarł Jerzy Pajączkowski-Dydyński – pułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, jeden z najstarszych mężczyzn. Urodzony w 1894 r. we Lwowie.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 6 grudnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!