1996 – na Białorusi odbyło się sfałszowane referendum umacniające władzę Aleksandra Łukaszenki i przywracające sowieckie symbole państwowe zamiast historycznego herbu Pogoń i biało – czerwono – białej flagi.
Od tej pory osoby odwołujące się do dawnych symboli, np. noszące znaczki w tych kolorach z Pahonią, są na Białorusi bite i skazywane za „używanie niezarejestrowanej symboliki”. We wspomnianym referendum wprowadzono też język rosyjski jako drugi – obok białoruskiego – język urzędowy. Z czasem rosyjski wyparł prawie całkowicie język białoruski z oficjalnego obiegu, ze szkolnictwa i mediów państwowych. Na zdjęciu poniżej – ciekawostka: Aleksander Łukaszenka przemawiający w 1995 r. na tle poprzednich symboli państwowych.
1978 – prochy pisarza i scenarzysty Tadeusza Dołęgi-Mostowicza sprowadzono z Ukrainy i pochowano w katakumbach na Powązkach. Przypomnijmy, że zginął on 20 września 1939 r. w miejscowości Kuty na Pokuciu w walce z czołgami sowieckimi. Przeczytaj więcej o tym wielkim przedwojennym pisarzu i patriocie z Kresów.
1861 – w Kamieńcu Podolskim urodził się Józef Kallenbach – polski historyk literatury. Profesor m.in. Uniwersytetu Lwowskiego i Wileńskiego. Zmarł w 1929 r. we Lwowie. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.
1932 – we Lwowie urodził się Andrzej Kurylewicz – polski muzyk jazzowy, kompozytor, dyrygent. Zmarł w 2007 r.
1965 – zmarł Tadeusz Kossakowski – polski generał, cichociemny. Ukończył Politechnikę Lwowską. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Urodzony w 1888 r.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 24 listopada
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!