18 grudnia 1918 r. we Lwowie zmarł Henryk Jarecki, polski kompozytor, dyrygent, pedagog. Kapelmistrz, dyrygent i dyrektor Opery Lwowskiej. Uczeń Moniuszki.
Urodził się w 1846 r. w Warszawie. Jego ojciec Józef również był kompozytorem. Młody Henryk był przez 8 lat wyróżniającym się uczniem Stanisława Moniuszki, który włączał jego młodzieńcze utwory do swych koncertów. Pracował przez pewien czas w Teatrze Wielkim w Warszawie, a w 1872 r. przeniósł się do Lwowa. Był kapelmistrzem w teatrze hrabiego Skarbka, ale w 1882 r. na skutek nieporozumień z dyrektorem Miłaszewskim zrezygnował. Rok później nowy dyrektor Dobrzański powołał go ponownie i tym razem Henryk Jarecki pozostał tu przez 28 lat. Tu odbyły się prapremiery jego oper i prawykonania innych utworów.
W 1873 r. zorganizował pierwszy we Lwowie koncert złożony wyłącznie z utworów polskich kompozytorów. Utwory Jareckiego często wykonywano na uroczystościach z okazji rocznic patriotycznych. W 1890 r. podczas sprowadzenia prochów Adama Mickiewicza do Krakowa Jarecki dyrygował “Marszem żałobnym” Chopina, “Requiem” Moniuszki, własnym “Hymnem” i polonezem Kurpińskiego “Witaj, królu”.
W Wiedniu na Międzynarodowej Wystawie Muzyczno-Teatralnej dyrygował “Halką”, “Strasznym Dworem”, I aktem “Krakowiaków i górali”.
W 1902 r. Henryk Jarecki został zaangażowany do filharmonii lwowskiej jako drugi dyrygent, obok Ludwika Czelańskiego, ale z powodu kłopotów ze zdrowiem dyrygował tylko sporadycznie własnymi utworami. W ostatnich latach życia uczył muzyki w seminarium żeńskim i śpiewu chóralnego w szkole muzycznej Sabiny Kasparek. Był też dyrektorem muzyki u dominikanów.
Największe dokonania kompozytora to opery: “Barbara Radziwiłłówna”, “Jadwiga królowa polska”, “List żelazny”, “Mazepa”, “Mindowe”, “Powrót taty”, “Wanda”, także na motywach Słowackiego i Mickiewicza, utwory orkiestrowe: “Symfonia”, “Uwertura”, utwory chóralne: “Oda do młodości”, kolęda “Anioł pasterzom mówił”, “Psalm” do słów Kochanowskiego i pieśni: “O święty kraju nasz”, “Pieśń o ziemi naszej”, “Straż nad Wisłą”.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe / Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!