1386 – Władysław II Jagiełło przyjął chrzest. Rok później ochrzczona została Litwa.
Do przyjęcia chrztu Jagiełło zobowiązał się przy zawieraniu polsko – litewskiej Unii w Krewie w 1385 r. Po własnym chrzcie przybył w 1387 r. na Litwę, gdzie przekonał bojarów litewskich do wiary chrześcijańskiej i nakazał aby przyjęli ją także wszyscy jego poddani. Pierwszy biskup wileński Andrzej Jastrzębiec rozpoczął chrzty zbiorowe. A król Jagiełło osobiście przetłumaczył na język litewski Modlitwę Pańską i Skład Apostolski.
Zaczęto także niszczyć miejsca pogańskich kultów – karczowano „święte” gaje, zabijano „święte” węże i gaszono „święty” ogień. Robiono to jednak bez stosowania przemocy.
W pierwszych latach chrzest objął tylko Litwę właściwą – Auksztotę, Żmudź ochrzczono dopiero ćwierć wieku później.
1807 – w Romanowie na Wołyniu urodził się Ignacy Feliks Dobrzyński – polski pianista, kompozytor. Zmarł w 1867 r.
1833 – we Lwowie odbyła się premiera komedii „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry.
1872 – w Krzemieńczuku na naddnieprzańskiej Ukrainie urodził się Konrad Krzyżanowski – polski malarz. Po wybuchu I wojny światowej przebywał na Wołyniu i Polesiu. W latach 1917–18 był profesorem malarstwa w Polskiej Szkole Sztuk Pięknych w Kijowie. Zmarł w 1922 r.
1887 – urodził się Jerzy Rygier – polski aktor i reżyser. W latach 1908-1926 występował z przerwami w Teatrze Miejskim we Lwowie. Zmarł w 1952 r.
1923 – mocarstwa zachodnie zgodziły się przekazać Okręg Kłajpedy Litwie.
1951 – Polska „zawarła” z ZSRR umowę o wymianie obszarów przygranicznych. W jej wyniku Polska zyskała fragment ówczesnego obwodu drohobyckiego (m.in. Ustrzyki Dolne), a w zamian odstąpiła ZSRR fragment Województwa Lubelskiego, m.in. z miejscowościami Bełz, Uhnów.
1975 – zmarł Michał Sopoćko – polski ksiądz katolicki, spowiednik Faustyny Kowalskiej. Pracował m.in. jako kapelan Wojska Polskiego w Wilnie. Był ojcem duchownym w Seminarium Duchownym w Wilnie. W latach 1928-1962 pracował jako profesor teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku. Urodzony w 1888 r. w Juszewszczyźnie na Wileńszczyźnie.
1994 – zmarł Wacław Korabiewicz – polski pisarz, podróżnik, autor prac etnograficznych. Studiował medycynę i etnografię na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W czasie studiów był współzałożycielem i członkiem Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich. Urodzony w 1903 r. w Petersburgu.
2010 – białoruska milicja zatrzymała 40 działaczy niezależnego Związku Polaków na Białorusi z szefową ZPB Andżeliką Borys, którą skazano na grzywnę, a 3 innych działaczy na karę aresztu. Wcześniej na kary aresztu za udział w nielegalnym wiecu przed Domem Polskim w Grodnie skazano szefa Rady Naczelnej Andrzeja Poczobuta, wiceszefa Związku Mieczysława Jaśkiewicza i rzecznika ZPB Igora Bancera, który po wyroku ogłosił głodówkę.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 15 lutego
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!