14 grudnia 1913 r. w Samborze urodził się Artur Sandauer – wybitny polski pisarz, krytyk literacki, tłumacz, filozof i biblista pochodzenia żydowskiego.
Ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Lwowskim, a w latach 1939-1941 uczył w Samborze, gdzie został uwięziony w getcie żydowskim. Straszny czas pobytu w getcie Artur Sandauer opisuje przejmująco w swojej prozie. Myśl przewodnia tych utworów jest taka, że w obliczu grożącej zagłady zarówno neutralność, jak i próba układania się z okupantem prowadzą do śmierci lub hańby. Jedyna właściwa droga to droga walki.
Po ucieczce z getta w 1943 r. Sandauer ukrywał się, potem służył w LWP. Po wojnie zdecydowanie występował przeciwko socrealizmowi, przez co otrzymał zakaz publikowania, który obowiązywał aż do końca stalinizmu. Na szczególną uwagę zasługują jego publikacje o Brunonie Schulzu i Witoldzie Gombrowiczu. Jego wkład w badania nad literaturą i w rozwój polskiej kultury jest ogromny.
A z ciekawostek warto odnotować, że popularny dziś zwrot „bez taryfy ulgowej” pochodzi właśnie od tytułu jednej z książek Sandauera.
Zmarł w 1989 roku w Warszawie.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe
1 komentarz
Adam Sandauer
16 marca 2017 o 15:37Więcej informacji o Arturze Sandauerze, o antysemityzmie i antysemickich pomówieniach na pamięć pisarza: http://www.sandauer.pl/antysemityzm-i-pomowienia.html