1908 – we Lwowie ukraiński student zastrzelił Andrzeja Kazimierza Potockiego – polskiego polityka, Namiestnika Galicji w latach 1903-1908, marszałka Sejmu Krajowego Galicji.
Andrzej Potocki urodził się w 1861 r. Był jednym z największych właścicieli ziemskich i fabryk w Galicji i Królestwie Polskim. Jako polityk pośredniczył w 1907 r. w rokowaniach z przywódcami narodowych demokratów ukraińskich w sprawie obsadzania urzędów oraz sytuacji ukraińskiego szkolnictwa i kultury. Zastrzelił go fanatyk ukraiński – student filozofii Mirosław Siczyński.
1709 – III Wojna Północna: w Bitwie pod Lachowcami hetman wielki litewski Kazimierz Jan Sapieha pokonał hetmana Grzegorza Ogińskiego sprzyjającego carowi Piotrowi I.
1833 – w Żukowie (obecnie Ukraina) urodził się Mieczysław Romanowski – polski poeta romantyczny, uczestnik Powstania Styczniowego. Poległ w bitwie pod Józefowem Biłgorajskim. Studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Od 1860 r. był pracownikiem lwowskiego Ossolineum, współpracował z pismami we Lwowie. Zmarł w 1863 r.
1853 – urodził się Stanisław Ptaszycki – polski historyk, wydawca. Był profesorem literatury rosyjskiej w szkołach duchowych w Petersburgu, w latach 1918-26 – profesorem na KUL-u, a w latach 1919-20 – profesorem Uniwersytetu Wileńskiego. Zmarł w 1933 r.
1863 – zmarł Stefan Bobrowski – polski polityk i działacz niepodległościowy, uczestnik Powstania Styczniowego. Należał do Związku Trojnickiego, który dążył do rozwiązania kwestii włościańskiej i odbudowy Polski w granicach sprzed rozbiorów, co było przyczyną sporu z Ukraińcami. Współorganizował nielegalną drukarnię w klasztorze w Ławrze Peczerskiej, gdzie wydano „Odrodzenie” i „Wielkorusa”. Zginął w honorowym pojedynku. Urodzony w 1840 r. w Terechowej (obecnie Ukraina).
1912 – powstał Płast – narodowa organizacja skautowa Ukraińców.
1919 – w Łucku rozpoczął się zjazd ziemian, podczas którego powstał Związek Ziemian Wołynia. Zajęto się sprawą polskiego stanu posiadania na Rusi.
1926 – Józef Karśnicki został przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego.
1944 – bandy UPA i SKW (samoobrony ukraińskiej) dokonały masakry ponad 100 Polaków we wsiach Hucisko i Miedziaki w powiecie Bóbrka w byłym Województwie Lwowskim.
1945 – grupa operacyjna Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Siedlcach zamordowała 17 młodych osób podejrzanych o działalność w AK i NSZ.
1946 – zmarł Marian Zyndram-Kościałkowski – polski polityk 20-lecia międzywojennego związany z obozem piłsudczykowskim, premier, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego. Urodził się w 1892 r. w majątku Ponedel koło Kowna.
1963 – zmarł Kazimierz Ajdukiewicz – polski filozof i logik, przedstawiciel szkoły lwowsko-warszawskiej, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Warszawskiego. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Urodził się w 1890 r. w Tarnopolu.
2007 – zmarł Andrzej Kurylewicz – polski muzyk jazzowy, kompozytor i dyrygent urodzony w 1932 r. we Lwowie.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 12 kwietnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!