12 grudnia 1890 r. w Tarnopolu urodził się Kazimierz Ajdukiewicz – związany ze Lwowem polski filozof, matematyk, logik, fizyk, profesor uniwersytetów w Wilnie, Warszawie i Poznaniu.
Reprezentował szkołe filozoficzną zwaną lwowsko-warszawską. Studiował filozofię na Uniwersytecie Lwowskim pod kierunkiem Kazimierza Twardowskiego, a także fizykę i matematykę.
W czasie walk o niepodległość w 1918 r. objął w Krakowie dowództwo polskiego pociągu pancernego. Walczył w okolicach Lwowa do września 1919 r. Po wojnie podjął pracę w gimnazjum lwowskim, w którym sam kiedyś się uczył. W latach 1922-25 wykładał na Uniwersytecie Jana Kazimierza, uczył w lwowskim Gimnazjum im. Stefana Batorego i w Seminarium Pedagogicznym. W 1923 r. uczestniczył w Pierwszym Zjeździe Filozofii Polskiej we Lwowie. W latach 1938-39 był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Filozoficznego we Lwowie.
W czasie II wojny światowej pozostał w mieście. W latach 1949-41 wykładał psychologię na ukraińskim Uniwersytecie Iwana Franki, który powstał w miejsce dotychczasowego polskiego uniwersytetu. W czasie okupacji niemieckiej pracował jako księgowy w Rzeźni Miejskiej, a jednocześnie prowadził tajne nauczanie. W latach 1944-45 był kierownikiem katedry fizyki na Uniwersytecie Iwana Franki.
Po wojnie kontynuowal karierę naukową w Polsce, m.in. był kierownikiem Katedry Logiki Wydziału Filozoficznego UW i zorganizował Zakład Logiki Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
Zmarł w 1963 roku.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!