Znów podniesiono rękę na katolickie świętości na Białorusi

17 maja 2017

14 maja, w przeddzień uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli, w Janowie Poleskim () miejscowy łobuz rozbił kamienną płytę poświęconą Męczennikowi , katolickiemu świętemu Andrzejowi Boboli, informuje portal katolic – gomel.by.

Upamiętnienie świętego usytuowane było obok „Krzyży Jedności” – krzyży katolickiego i prawosławnego, symbolizujących i pomiędzy katolikami i prawosławnymi, a więc idei, która przyświecała  działalności misyjnej św. Andrzeja Boboli.


Organy ścigania poinformowały, że wandal nie został na razie odnaleziony, prowadzone są działania operacyjno-poszukiwawcze, rozmawiano jedynie ze świadkami, którzy zdarzenia wprawdzie nie widzieli, ale przypuszczają, że bandzior wszedł przez ogrodzenie, gdzie stała tablica i rozbił ją młotkiem. Z kolei  internetowe wydanie gazety ”Komsomolskaja Prawda w Biełorussii” poinformowało, że milicja zna personalia osoby, która rozbiła tablicę pamiątkową, ale nie ujawnia icj „ze względów etycznych”.

ustanowiono  w miejscu, w którym rozpoczynała się męczeńska przyszłego świętego, zamęczonego przez prawosławnych Kozaków w czasie powstania Chmielnickiego w XVII wieku.


Uroczystości w Janowie w tym roku zaplanowane są na 20 maja. Przybędą wierni i duchowieństwo z całego kraju i z zagranicy, a od „Krzyża Jedności” ulicami miasta przejdzie do sanktuarium – miejsca okrutnej śmierci św. Andrzeja Boboli. Uroczystościom będzie przewodniczył Piński Antoni . We wszystkich kościołach diecezji pińskiej odprawiane są nabożeństwa i wznoszone są modlitwy o pojednanie w związku z 360. rocznicą śmierci Świętego.

Św. Andrzej , nazywany Apostołem Polesia, z zakonu jezuitów, prowadził działalność ewangelizacyjną m.in. na terenach dzisiejszej Białorusi, między innymi w Nieświeżu, Bobrujsku i Pińsku. 16 maja 1657 roku – czyli 360 lat temu – zginął w Janowie Poleskim śmiercią męczeńską.

W Janowie znajduje się sanktuarium św. Andrzeja Boboli, który jest także patronem diecezji pińskiej.

Św. Andrzej Bobola został kanonizowany w 1938 roku, jest patronem Polski.

 

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Znów podniesiono rękę na katolickie świętości na Białorusi

 1. SyøTroll Odpowiedz

  17 maja 2017 w 13:04

  „Względy etyczne” są tu stosowną wymówką, jako że pod pewnymi względami Andrzej Bobola faktycznie był nieco niewygodny, jeśli chodzi o relacje pomiędzy białoruskim prawosławiem a katolicyzmem.

 2. Marian Odpowiedz

  17 maja 2017 w 16:17

  „Ukraińskie” trendy na Białorusi? Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.

 3. daniel Odpowiedz

  22 maja 2017 w 22:06

  A dlaczego nie ma artykułów o ataku na polskie szkoły na Litwie? Pachnie … propagandą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *