„Zło dobrem zwyciężaj”. Z przesłaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki IPN dotarł do Grodna (FOTO)

21 listopada 2017

 „Wiemy, ile kosztowało w ciągu ostatnich dwóch wieków trwanie przy polskości na tych terenach. Ten jakże trudny egzamin nasi rodacy doskonale zdali. Możemy się od tutejszych Polaków uczyć” – mówił w sobotę, 18 listopada prezes Jarosław Szerek w Grodnie, otwierając w Konsulacie Generalnym cykl spotkań pt. „Przystanek ”, przygotowywanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

 Pierwszy „Przystanek Historia” w Grodnie był poświęcony błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce.


W ramach spotkania wykład o życiu i posłudze kapłańskiej błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki wygłosił dr hab. Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku. Spotkaniu towarzyszyła pt. „Tak się wszystko zaczęło…”, na której zaprezentowano udostępnione przez rodzinę ks. Popiełuszki i Fundację „Dobro” wcześniej niepublikowane z różnych okresów życia kapelana „Solidarności”, m.in. z okresu jego służby w wojsku, w którym młody kleryk był poddawany presji, mającej na celu zniechęcenie go do powrotu na studia w duchownym i do przyjęcia święceń kapłańskich.

Dr hab. Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku


Uroczystego otwarcia grodzieńskiego cyklu spotkań pod auspicjami IPN dokonał prezes tej instytucji państwowej Jarosław .

Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej

„Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest symbolem naszych zmagań o i . Jego przesłanie «zło dobrem zwyciężaj» jest uniwersalne. Dowodził, że wobec zła nie można iść na żaden kompromis i zapłacił za to życiem. Jednocześnie jego zmagania o wolność były pozbawione nienawiści” – mówił, otwierając spotkanie w Grodnie prezes IPN, dodając, że Instytut chce przypominać słowa błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki nie tylko mieszkającym za wschodnią granicą Polakom, lecz także ich sąsiadom – Białorusinom i Rosjanom.

W celu dotarcia do nich z przesłaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki IPN ukazały się broszury w językach białoruskim i rosyjskim, które w krótkiej formie opowiadają o kapelanie „Solidarności”.
Prezes IPN nie ukrywał satysfakcji z powodu tego, że „Przystanek Historia” dotarł do Grodna. „Wiemy, ile kosztowało w ciągu ostatnich dwóch wieków trwanie przy polskości na tych terenach. Ten jakże trudny egzamin nasi rodacy doskonale zdali. Możemy się od tutejszych Polaków uczyć” – stwierdził.

Jarosław Szarek podkreślił, że po Wilnie, Brukseli i Nowym Jorku jest to już kolejna impreza poza granicami Polski. – „Przystanki Historia” poza Polską organizujemy wszędzie tam, gdzie mieszkają nasi rodacy – wyjaśnił.

Konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, przemawiając na otwarciu grodzieńskiego „Przystanku Historia”, na prawach gospodarza i w imieniu kierowanej przez niego placówki konsularnej wyraził gotowość do kontynuacji współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i zaproponował, aby spotkania w ramach IPN-owskiego „Przystanku Historia” odbywały się na Grodzieńszczyźnie – nie tylko w Grodnie, ale także w innych miastach – nie rzadziej niż raz na kwartał i opowiadały o twórcach polskiej Niepodległości oraz o wybitnych postaciach .

Dr hab. Piotr Kardela, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku

– Mamy kilka koncepcji, które od strony merytorycznej będzie przygotowywał IPN, a my będziemy się starali dokonać stosownej oprawy – mówił Jarosław Książek.

W grodzieńskim „Przystanku Historia” wzięło udział około 150 osób, głównie młodzieży, uczącej się języka polskiego w szkołach społecznych przy Związku Polaków na Białorusi oraz przy Polskiej Macierzy Szkolnej, a także działaczy tych organizacji. Ambasadę RP w Mińsku reprezentował na spotkaniu zastępca ambasadora RP na Białorusi Michał Chabros. Na spotkanie, poświecone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce przybyła liczna delegacja księży z Diecezji Grodzieńskiej na czele ze zwierzchnikiem diecezji biskupem Aleksandrem Kaszkiewiczem i biskupem pomocniczym Józefem Staniewskim.

Fotografie z wystawy „Tak się wszystko zaczęło…”

Kresy24.pl za Znadniemna.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi „Zło dobrem zwyciężaj”. Z przesłaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki IPN dotarł do Grodna (FOTO)

  1. Lenkas Odpowiedz

    21 listopada 2017 w 18:09

    Gdyby granica powojenna przebiegła trochę inaczej, kim by był Jerzy Popiełuszko, jeśli by się urodził na Białorusi? Przecież w dzieciństwie mówił właśnie językiem prostym… Czy ktoś nad tym kiedyś się zastanawiał?

  2. Polak Odpowiedz

    22 listopada 2017 w 12:17

    Tyle wśród nas ludzi prawdziwie Świętych, daleko nie trzeba szukać. Otworzyć jedynie rozum i wolę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *