Wśród jezior i mszarów Wileńszczyzny

25 listopada 2012

Jeśli jedziesz na Wileńszczyznę, czy to po obecnej litewskiej czy po białoruskiej stronie, albo jeśli podróżujesz tylko w wyobraźni, bez tego przewodnika nie możesz się obejść.

Książka z kultowego cyklu „Smak Kresów”, niezwykle obszerna, a jednocześnie napisana atrakcyjnym językiem, jak mówi sam autor, „łączy w sobie przewodnik turystyczny z gawędą historyczno – krajoznawczą, z licznymi rodzynkami ciekawostek”. Do tego przejrzyste mapki, mnóstwo ładnych rycin i zdjęć oraz obszerny skorowidz miejscowości i nazwisk znanych Polaków z nimi związanych.

Trasy, które autor osobiście przemierzył, obejmują i Brasławszczyznę, Opsę, Dryświaty, Puszczę Belmoncką, Widze, Wielkie Jeziora Brasławskie, Druję, Ikaźń, Przedbrodzie, Miory, Dzisnę, Bagno Jelnia, Hermanowicze, Głębokie i okolice, Postawy, Stary i Nowy Miadzioł, okolice Jeziora , Świra i Jeziora Świrskiego, Jezior Soroczańskich i Puszczy Wileńskiej.


Co tu znajdziemy? Jak czytamy w opisie, są tu „niezrównanej urody pojezierza. Niesamowite, ciągnące się dziesiątkami kilometrów bagna o egzotycznej florze i faunie. Polacy i polskość o setki kilometrów od obecnej granicy. Świątynie uratowane spod bolszewickiego kilofa. Ostatnie ocalałe dworki kresowe i ich dawni właściciele. Tragiczna przeszłość i niepewna teraźniejszość. Galeria barwnych postaci: od króla Stefana Batorego, poprzez słynnego warchoła Manuzziego, zwanego Diabłem Północy, po „Kmicica” i „Łupaszkę” – legendarnych przywódców AK-owskiej partyzantki”.

A więc prawdziwa uczta dla kresowego turysty!


Czytelnik Kresowy

 „Wśród jezior i mszarów Wileńszczyzny”

Grzegorz

(Warszawa 2003)

 wyd. Oficyna Wydawnicza „Rewasz” (Warszawa, 2003)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *