Jeśli jedziesz na Wileńszczyznę, czy to po obecnej litewskiej czy po białoruskiej stronie, albo jeśli podróżujesz tylko w wyobraźni, bez tego przewodnika nie możesz się obejść.
Książka z kultowego cyklu „Smak Kresów”, niezwykle obszerna, a jednocześnie napisana atrakcyjnym językiem, jak mówi sam autor, „łączy w sobie przewodnik turystyczny z gawędą historyczno – krajoznawczą, z licznymi rodzynkami ciekawostek”. Do tego przejrzyste mapki, mnóstwo ładnych rycin i zdjęć oraz obszerny skorowidz miejscowości i nazwisk znanych Polaków z nimi związanych.
Trasy, które autor osobiście przemierzył, obejmują Brasław i Brasławszczyznę, Opsę, Dryświaty, Puszczę Belmoncką, Widze, Wielkie Jeziora Brasławskie, Druję, Ikaźń, Przedbrodzie, Miory, Dzisnę, Bagno Jelnia, Hermanowicze, Głębokie i okolice, Postawy, Stary i Nowy Miadzioł, okolice Jeziora Narocz, Świra i Jeziora Świrskiego, Jezior Soroczańskich i Puszczy Wileńskiej.
Co tu znajdziemy? Jak czytamy w opisie, są tu „niezrównanej urody pojezierza. Niesamowite, ciągnące się dziesiątkami kilometrów bagna o egzotycznej florze i faunie. Polacy i polskość o setki kilometrów od obecnej granicy. Świątynie uratowane spod bolszewickiego kilofa. Ostatnie ocalałe dworki kresowe i ich dawni właściciele. Tragiczna przeszłość i niepewna teraźniejszość. Galeria barwnych postaci: od króla Stefana Batorego, poprzez słynnego warchoła Manuzziego, zwanego Diabłem Północy, po „Kmicica” i „Łupaszkę” – legendarnych przywódców AK-owskiej partyzantki”.
A więc prawdziwa uczta dla kresowego turysty!
Czytelnik Kresowy
„Wśród jezior i mszarów Wileńszczyzny”
Grzegorz Rąkowski
(Warszawa 2003)
wyd. Oficyna Wydawnicza „Rewasz” (Warszawa, 2003)
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!