Wezmą Litwinów w kamasze?

18 kwietnia 2017

Władze Litwy rozważają przywrócenie powszechnej służby wojskowej. Obecnie „do woja” trafia tam jedynie część młodych mężczyzn.

Według badań opinii publicznej, 31% litewskiego społeczeństwa opowiada się za przywróceniem powszechnej służby wojskowej. Z tego 8% dla obu płci, 23% – wyłącznie dla chłopców.


Po tym, jak wywołała wojnę na wschodniej Ukrainie, kraje znajdujące się w pierwszym kręgu rażenia Kremla – przede wszystkim państwa bałtyckie oraz Polska – zaczęły do kwestii bezpieczeństwa podchodzić poważnie.

Na Litwie w roku 2015 wprowadzono pobór, ale tylko częściowy. Zdaniem ministra obrony narodowej Raimundasa Karoblisa żołnierzy wciąż jest za mało.


Dlatego też resort planuje zorganizować akcję promującą pobór powszechny tak, by w następnej ankiecie „za” opowiedziała się ponad połowa społeczeństwa.

Jak tłumaczy Karoblis, wprowadzenie poboru ma szansę dokonać się najwcześniej w roku 2020. Jednakże, gdyby Litwy drastycznie się obniżyło, powszechna conscriptio może zostać wdrożona wcześniej.

W tym roku przez koszarzy przewinęło się 3,5 tysiąca młodych ludzi. Niestety warunki lokalowe pozwalają podnieść tę liczbę jedynie do 4 tysięcy, ale jak zaznacza minister, część ludzi może zostać oddelegowana do tzw. cyberobrony.

To ostatnie oznaczałoby – tak to rozumiemy – że największe mózgi informatyczne nie zostaną skoszarowane, a przysposobienie obronne przejdą na kursach. Tyko czy to jeszcze będzie ?

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Wezmą Litwinów w kamasze?

 1. Basia Odpowiedz

  18 kwietnia 2017 w 20:42

  Wezmą Litwinów w kamaszach chyba powinno być?

  • Dominik Odpowiedz

   18 kwietnia 2017 w 21:43

   Hahaha!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *