Sawczenko: dobrze, że powstał film „Wołyń”

10 października 2016

sawczenko

O wspólnej historii należy rozmawiać. Jednak ważne, by politycy nie wykorzystali jej dla swoich celów, bo to będzie szkodą dla naszych narodów i radością dla naszego wroga, Rosji – powiedziała w rozmowie z PAP ukraińska lotniczka i deputowana do parlamentu Nadija .

Dobrze, że ” powstał – ocenia Sawczenko. Jej zdaniem o bolesnych sprawach trzeba rozmawiać, ale „ nie powinna prowadzić do pogorszenia stosunków, przyszłości, bo w takiej sytuacji będziemy tę historię powtarzali i nie będziemy wyciągać z niej wniosków”.


„Mam nadzieję, że nasze stosunki będą dobre, ale historii trzeba się uczyć i najważniejsze, by różni politycy z dwóch stron nie starali się jej wykorzystać dla swoich celów, bo to będzie szkodą dla naszych narodów i będzie radością dla naszego wroga, Rosji” – podkreśla.

Sawczenko uważa, że stosunki ukraińsko-polskie są w ostatnim czasie niezłe, a nawet bardzo dobre. „Wspiera nas zarówno Polska, jak i kraje, które kiedyś były bliskie, czy też znajdowały się w orbicie Związku Radzieckiego, czyli kraje bałtyckie. One nas rozumieją i jest to bardzo miłe. Dostaliśmy bardzo dużo pomocy od Polaków podczas Majdanu i podczas tej wojny. Oczekuję, że będziemy rozwijać nasze relacje niezależnie od tego, jak będą zmieniały się rządy. Niezależnie od tego, jacy populiści i jacy ludzie nie dochodziliby do władzy, ludzie pozostają ludźmi. (…) Mamy wiele wspólnego, mamy bardzo dobrą komunikację między młodzieżą, mamy wspólne szkolenia i sądzę, że będzie się to tak dalej rozwijało. Polska jest oczywiście o krok przed Ukrainą i bardzo przyjemnie jest widzieć to wszystko, gdy się tu przyjeżdża. Bardzo bym chciała, by Ukraina szybko nadrobiła zaległości i znalazła się na poziomie Polski. Mamy czego się od was uczyć. Ja sama chcę teraz zapoznać się z polskim systemem samorządowym, bo jest to dziś bardzo potrzebne Ukrainie i sądzę, że czeka nas długa i silna przyjaźń” – mówi deputowanapartii Batkiwszczyna (tu cała wypowiedź)


Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy24.pl/Dzieje.pl (PAP)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

14 odpowiedzi Sawczenko: dobrze, że powstał film „Wołyń”

 1. observer48 Odpowiedz

  10 października 2016 w 09:17

  Sawczenko ma przed sobą przyszłość jako liczący się głos na scenie politycznej Ukrainy. Jest ona obdarzona nie tylko niepospolitą odwagą, ale przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

 2. SyøTroll Odpowiedz

  10 października 2016 w 12:12

  Było by miło gdyby Ukraińcy zrozumieli, że polska pomoc za czasu majdanu była czymś innym niż polska pomoc z czasów wojny domowej, np dozbrajanie „batalionów ochotniczych” czyli „naszych proeuropejskich terrorystów” pod przykrywką „pomocy humanitarnej”.
  Niestety na Ukrainie wciąż istnieją siły dla których zwalczanie mniejszości, takie jak miało miejsce na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, wciąż uchodzi za „ukraiński patriotyzm”, oraz jest wspierane przez ukraińskie partie w tym Batkiwszczynę której jest posłanką.
  Dobrze by było gdyby Ukraina skończyła z dotychczasową szowinistyczną retoryką, i spróbowała zintegrować swoich obywateli metodami bardziej europejskimi. Nękanie ostrzałami „ukraińskiej armii” mieszkańców Donbasu, groźby użycia dywersantów wobec mieszkańców Krymu, notoryczne stosowanie dyskryminacji przez sbuków wobec prorosyjskich obywateli Ukrainy, nie wpływa pozytywnie na wizerunek „Rewolucjonistów Godności” w Polsce i Europie.
  Oczywiście pan obSServer48 zapewne inaczej będzie postrzegał problem szowinizmu narodowego na Ukrainie, ponieważ punkt widzenia, zależy od miejsca siedzenia, tego amerykańskiego patrioty.

  • qwewqeweqwqewq212 Odpowiedz

   10 października 2016 w 16:47

   A ty wypowiadasz się jak kremlowski patriota.

  • mariusz suchcicki Odpowiedz

   10 października 2016 w 17:13

   Dobrze by było towarzyszu byście przenieśli się do Moskwy –
   na uszatkę i waciak się złożymy ;).

 3. DDt Odpowiedz

  10 października 2016 w 13:13

  Oby Pani Nadia zdobywała coraz szersze poparcie u naszego sąsiada nad Dnieprem.

  Tacy ludzie mogą doprowadzić do autentycznego pojednania nie polityków czy oligarchów ale zwykłych ludzi, ba nawet wyleczyć tych z „zaczadzenia” szowinistycznego.

  Ukraina zasługuje na przywódcę z głęboką empatią.

 4. fanjan Odpowiedz

  10 października 2016 w 18:16

  Mamy szczęście że się Nadia nie rozerwała granatem jak to obiecała

 5. M Odpowiedz

  10 października 2016 w 23:11

  Brawo Nadia!
  Nie ma innej drogi niż pojednanie. Musimy w prawdzie stanąć nie tylko w sprawie Wołynia. I Rzeczpospolita upadła m.in. dlatego że traktowano Ukrainców gorzej niż chlopów pańszczyźnianych. Musimy wspólnie odrobić lekcję historii bo Wołyń to konsekwencja a nie przyczyna. Konsekwencja idiotycznego stosunku Polaków do Ukrainców na przestrzeni wielu wieków. To sie nie ma prawa powtórzyć

 6. wnuk rezuna Odpowiedz

  11 października 2016 w 00:09

  No i tutaj Nadia mnie zaskoczyła …pozytywnie
  Zarzuty pod adresem jak by nie było …Ukraińców , potrafi przyjąć z godnością , nie wykluczając WINY swojego narodu i konieczności przynajmniej moralnego zadośćuczynienia .
  Kobieta która potrafi i ma odwagę nawet Poroszenkę krytykować przy użyciu słów wulgarnych , akurat Polskę traktuje jak POTRZEBNEGO Ukrainie sojusznika i przyjaciela .
  Przyjaciela z którym nie można budować stosunków na kłamstwie , obłudzie i fałszu , ponieważ to szkodzi przede wszystkim przyszłosci Ukrainy ……
  Niestety , bezkompromisowość Sawczenko byłaby zbyt wielkim zagrożeniem dla ukraińskich oligarchów …
  Tacy jak ona kończą w …”wypadkach samochodowych” ???….

 7. Tedy Odpowiedz

  11 października 2016 w 14:31

  atak na SyoTroll neobanderowców musiał być.otóż podludzie z banderladi,jesteście wrzodem,a te wasze teksy do Polskich patriotów o moskiewskich trolach ,są dawno przereklamowane,jesteście zerem w europie,i w Polsce.już dawno wiadomo że koleś co pisze o bratnim narodzie ukraińskim,to banderoszołom który nauczyl sie pisac po polsku.Owp udostepnila ostatnio co sądzimy o was i o waszych bohaterach kabany.

 8. Tedy Odpowiedz

  11 października 2016 w 16:00

  Amen.

 9. gegroza Odpowiedz

  11 października 2016 w 19:38

  W końcu cos mądrego powiedziała

 10. oko "RA" Odpowiedz

  12 października 2016 w 09:15

  Pozytywna postawa! niestety takich jak ona Ukraińców jest niewielu, lub siedzą cicho. Było by dobrze aby Ukraińcy sami rozwiązali problem banderyzmu.

 11. Tedy Odpowiedz

  12 października 2016 w 15:48

  Znając Nadie znowu sie upiła i plecie ,jak to po pijaku.Wytrzeżwieje,przemysli i napisze co naprawde sądzi.

 12. Maur Odpowiedz

  12 października 2016 w 18:20

  Szewczenko życzę jak najlepiej.
  Warto by szybciej pokonała swoją ścieżkę do elit UA bo ma szanse dobrze przysłużyć się temu krajowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *