Na obwolucie książki znajdują się dwie znamienne daty: 22 ijunia 1941 i 6 ijulia 1941 r. Rok jest ten sam, ale miesiące i dni inne ! 22 ijunja (czerwca) 1941 r., znamy – to agresja Niemiec na ZSRR, a 6 ijulia (lipca) 1941?
Odpowiedź na drugie pytanie znajduje się w książce Wiktora Suworowa, byłego szpiega – wywiadowcy ZSRR (prawdziwe nazwisko Riezun), który w 1978 r., zbiegł na Zachód.
Leitmotivem książki – studium, jest pytanie: Czy ZSRR przygotowywał się do wojny obronnej z Niemcami, czy było inaczej?
Można powiedzieć, że książka jest de facto polemiką z komunistycznymi historykami ZSRR np. z Anfiłowem…, str.324
Odpowiedź na postawione pytanie Viktor Suvorov analizuje w kontekście historii Rosji bolszewickiej, a od 1922 r. ZSRR. Rozpoczyna od podpisanego z Niemcami 3 marca 1918 r. traktatu pokojowego w Brześciu, który był dla bolszewików upokarzający i doprowadził do różnic w łonie partii – Trocki nie zgadzał się z traktatem.
Po ustabilizowaniu się sytuacji politycznej w Rosji sowieckiej , wybudowano potężny system umocnień obronnych tzw. „Linię Stalina”, a z drugiej strony cały potencjał gospodarczy nastawiony był na produkcję sprzętu wojskowego o charakterze ofensywnym – np. samoloty i czołgi. Zaniechano szkolenia żołnierzy w taktyce walki w wojnie obronnej, a uczono w taktyce agresji.
Wydaje się, że książkę należałoby czytać od końca, gdzie autor sygnalizuje o „Historii WKP(b) – Krótki kurs „ z 1938 r., w której Stalin jasno postawił podstawowy cel partii komunistycznej – „oswabadzania narodów Europy” ! Nakreślił sposób i środki realizacji celu. Wg Stalina: „nafta to krew wojny” oraz „kadry są najważniejsze” itp.
Druga wojna światowa, wg Suworowa zaczęła się 23 sierpnia 1939 r., to jest od momentu podpisania paktu o nieagresji Ribentropp – Mołotov i podbicia Polski we wrześniu 1939 r.
Sowieci zamierzali pokonać Niemcy odcinając ich od zaopatrzenia w rumuńską ropę – Ploeszti, „przecięcie tętnicy Niemiec”. Cała polityka wojskowa ZSRR była podobna do polityki niemieckiej – była jej „lustrzanym odbiciem”. Oba państwa były nastawione na agresję, a nie na obronę. ZSRR politykę tą skutecznie maskował, a tzw. „Linia Mołotowa” tj. system militarnych obiektów na zajętych terenach polskich – Kresy, nie miał charakteru obronnego. Pochodząca z Kresów ludność pamięta przygotowania Sowietów do wojny, ale nie do wojny obronnej, a wojny agresywnej. Świadczyć może o tym np. budowa lotniska w rejonie miasteczka Iwieniec na Mińszczyźnie (województwo nowogródzkie). Podobny charakter miała budowa kanału Dniepr – Bug, z Pińska do Kobrynia. Budową miał kierować pułkownik NKWD Aleksiej Prosziakov. Może chodzi o rozbudowę, ponieważ Kanał Królewski, wybudowany w latach 1775 – 1848, łaczył już basen Morza Czarnego z Morzem Bałtyckim. Do 1939 r., na rzece Prypeć Polska dysponowała tzw.,Flotyllą Pińską i de facto ZSRR przejął jej infrastrukturę!
Dużo miejsca poświęca autor przemieszczaniu radzieckich wojsk z Dalekiego Wschodu do Okręgów Zachodnich – Zachodnia Białoruś, Zachodnia Ukraina, co jednocześnie ma świadczyć o charakterze agresywnym Armii Czerwonej. Szkoda, że nie poświęca miejsca masowym deportacjom polskiej ludności na Sybir, i jak to „harmonizowało” z przemieszczaniem ludności i dlaczego brakowało wagonów dla wojska?!
W książce są liczne „polonika”, a do najważniejszych należy zaliczyć odwoływanie się Sowietów do wydanej w ZSRR książki generała Władysława Sikorskiego pt. „Wojna obronna” – str. 279., i do czołowej polskiej komunistki Wandy Wasilewskiej – str. 372.
Dowiemy się np. kim był czekista Wołpas, który do 1926 r., walczył w polskich lasach, kto naprawdę „wyzwalał Polskę” w 1939 r. – str. 167., kim był sowiecki generał Pawłow, i dlaczego stacjonował w m. Leśna k.Baranowicz oraz chyba najważniejsze – jakie znaczenie miało oświadczenie rządu ZSRR z 13 czerwca 1941 r.!
Data 6 lipca 1941 r. (ijulia), to wg Suvorova planowany dzień sowieckiej agresji na Niemcy – tzw. operacja „Groza”, którą prewencyjnie wyprzedzili Niemcy uderzając 22 czerwca (ijunia) na ZSRR.
Stanisław Karlik
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!