Uśmiech to nie taka prosta sprawa

11 czerwca 2018

Jednym z elementów przygotowań personelu mającego obsługiwać zagranicznych kibiców jest nauka uprzejmości i szczerego uśmiechu.

W ramach przygotowań do Mistrzostw Świata, dla pracowników rosyjskich firm, takich jak Rosyjskie Koleje Żelazne oraz Moskiewskie , zostały zorganizowane specjalne kursy, na których uczono ich, jak uśmiechać się do pasażerów.


„Rosjanie zazwyczaj nie uśmiechają się, dlatego gdy obcokrajowcy odwiedzają nasz kraj odnoszą wrażenie, że tutejsi ludzie nie są przyjaźni. Musimy nauczyć ich uśmiechania się, musimy zmienić ich podejście” – opowiada o prowadzonych treningach pani psycholog.

Reżyserka Julia Mełamed uważa, że ludzie w Rosji reagują negatywnie na to, że ktoś idąc ulicą może ot tak, po prostu, uśmiechać się. Dla nich wygląda to dziwnie. „Zatrzymała mnie policja w celu weryfikacji dokumentów osobistych i wkurzyło mnie to bardzo. Kiedy zadałam pytanie, dlaczego mnie zatrzymano,  odpowiedź brzmiała: dlatego, że pani się uśmiecha. W Rosji, ludzie nie uśmiechają się do obcych i uśmiech bez przyczyny jest odbierany przez Rosjan podejrzliwie”.


Żeby uniknąć takich wypadków na kursach dla pracowników instytucji, z którymi na pewno wejdą w interakcję zagraniczni kibice, uczy się uprzejmości i czułości.

Adam Bukowski

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Uśmiech to nie taka prosta sprawa

  1. Darek Odpowiedz

    13 czerwca 2018 w 21:36

    Cieszyć sie, tak bez powodu? Podejrzane! Przypomina mi sie film „Kuchnia polska” gdzie bohaterowi syn urodził sie dokładnie w dniu śmierci Stalina. Gdy szedł nazbyt wesolutki przez miasto natychmiast zgarnęła go milicja. I nie pomogło tłumaczenie, że nic nie wiedział bo siedział przy żonie w szpitalu, do pierdla.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *