Departament Stanu USA oświadczył, że tysiące powiązanych z Rosją kont i profili na portalach społecznościowych rozpoczęły zorganizowaną akcję siania dezinformacji o epidemii koronawirusa.
Według podanych informacji, konta i profile operują w różnych językach.
– Celem Rosji jest pogłębianie podziałów i podważanie amerykańskich instytucji i sojuszy od wewnątrz – powiedział asystent sekretarza stanu USA do spraw Eurazji, Philip Reeker dodając, że Rosja prowadzi kampanie, których celem jest “złośliwe” wpływanie na społeczeństwa, i że powiązane z Rosją konta zagrażają bezpieczeństwu publicznemu poprzez “odwracanie uwagi” od globalnej odpowiedzi instytucji ochrony zdrowia na epidemię koronawirusa.
Władze USA twierdzą, że kampania polega na rozpowszechnianiu oskarżeń, że koronawirus COVID-19 został stworzony przez CIA w celu rozpoczęcia “ekonomicznej wojny przeciwko Chinom” albo po to, by przedstawić Chiny w złym świetle.
Według Departamentu Stanu dezinformację o koronawirusie jako efekcie amerykańskiego spisku rozpowszechniają te same konta, które rozpowszechniają dezinformację o sytuacji w Syrii czy o protestach we Francji. Konta te nadają w językach angielskim, hiszpańskim, włoski, niemieckim i francuskim. Ich teksty są często bardzo podobne do tekstów państwowych rosyjskich tub propagandowych jak Russia Today albo Sputnik.
Jeden z przedstawicieli Departamentu Stanu powiedział anonimowo agencji AFP, że wygląda na to, że rosyjscy funkcjonariusze dostali wolną rękę w atakowaniu USA.
USA uważają, że dezinformacja nie tylko szkodzi USA, ale też utrudnia odpowiedź na koronawirusa, zwłaszcza w tych krajach Azji i Afryki, które są podatne na antyzachodnią propagandę.
Oprac. MaH, rferl.org



