Ukraińskiej rzecznik praw człowieka Rosjanie nie pozwolili spotkać się też z Suszczenką

19 czerwca 2018

wpuściła ukraińską rzecznik praw człowieka Ludmyłę Denisową, ale najpierw nie pozwolono jej spotkać się z więzionym w łagrze na północy kraju reżyserem ukraińskim Olegiem Sencowem, potem z więzionym w kolonii w regionie władimirskim Mykołą Karpiukiem, a wczoraj z dziennikarzem ukraińskim Romanem .

Przypomnijmy, że Ukraińska „ombudswoman” mogła wjechać do Rosji, gdyż miał to być gest dobrej woli. Na podobnej zasadzie na Ukrainę może przyjechać rosyjski odpowiednik. Ma to być przygotowanie pod wymianę jeńców, o której możliwości rozmawiali kilka dni temu w rozmowie telefonicznej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i prezydent Rosji Władimir Putin. Niestety, nie pozwolono jej po przyjeździe spotkać się z reżyserem Olegiem Sencowem.


Jednak rosyjska „ombudswoman” Tatiana stwierdziła, że próba spotkania się z Sencowem przez Deniskową złamała warunki umowy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział zaś, że nie wie, czemu Denisowej nie pozwolono spotkać się z Sencowem.

Roman Suszczenko przetrzymywany jest w areszcie w Moskwie. Czeka na przewiezienie do kolonii karnej. 4 czerwca w pokazowym procesie sąd w Moskwie skazał go na 12 lat pozbawienia wolności za rzekome szpiegostwo. Suszczenko był korespondentem ukraińskiej agencji informacyjnej.


Karpiuk został ujęty i skazany w 2016 roku na 22 lata za walkę po stronie bojowników czeczeńskich podczas wojny w Czeczenii w latach 90. Karpiuk zaprzeczał, że miał z tym cokolwiek wspólnego. W sumie w rosyjskich aresztach, więzieniach i łagrach przetrzymywanych jest ukraińskich 70 więźniów politycznych, etnicznych Ukraińców i Tatarów krymskich. Dzisiaj na przykład sąd w Symferopolu skazał pięciu Tatarów krymskich za udział w demonstracjach przeciwko aneksji Krymu w 2014 roku na kary od 3,5 do 4,5 roku w zawieszeniu. Przetrzymywani byli w areszcie przez 3 lata.

W tym samym śledztwie skazany został na 8 lat więzienia Achtem Czijgoz, działacz tatarski. W 2017 został jednak wypuszczony do Turcji. Potem powrócił na Ukrainę i mieszka w Kijowie.

Oprac. MaH, rferl.org

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *