Afery teatralne

19 czerwca 2018

W Moskwie zatrzymano dyrektora artystycznego teatru im. Puszkina.

Powodem zatrzymania Jewgienija Pisariewa, znanego aktora i reżysera, jest spowodowanie uszczerbku w budżecie miasta Moskwy na 15 tysięcy rubli (882 zł). Jak podaje Agencja TASS wszczęto wobec niego postępowanie karne z artykułu 160 paragraf 3 Kodeksu Karnego – defraudacja.


Za co? „W marcu bieżącego roku ze środków Departamentu Finansów Moskwy Pisariew zapłacił karę w wysokości 15 tysięcy rubli, którą ukarano go w dniu 26 lipca 2016 roku za popełnienie wykroczenia administracyjnego określonego w artykule 19.5 paragraf 14 Kodeksu Administracyjnego – Ponowne niewypełnienie w przewidzianym terminie zalecenia organu sprawującego  nadzór pożarowy”. Tak brzmi postanowienie będące podstawą zatrzymania. Według śledczych dyrektor artystyczny spowodował materialny uszczerbek w kasie swojego teatru.

„To brzmi jak z Ilfa i Pietrowa. – powiedział TASS Pisariew – Pomyłka zaszła w księgowości, która postanowiła mnie nie kłopotać i zapłaciła z rachunku teatru. Potem tę kwotę potrącono z mojej pensji. Szczerze mówiąc nawet o tym nie wiedziałem. Mam nadzieję, że zapłacę jakąś karę za to działanie księgowości, która przez swoje dobre chęci zaprowadziła nas do prokuratury. W świetle ostatnich wydarzeń ta historia jest trochę niepokojąca. Nie sądzę, że ktoś chce mnie skazać za 15 tysięcy rubli. Zresztą przed chwilą się o tym dowiedziałem. Dokumenty mamy w porządku. Całe życie poświęca człowiek teatrowi, a oceniają cię na podstawie jakichś błędów, których właściwie nie popełniłeś i robią wokół tego niepotrzebny szum”.


Jakie „ostatnie wydarzenia” ma na myśli reżyser? Przypomnijmy, że toczy się kilka śledztw przeciw artystom z różnych teatrów moskiewskich. Oskarżeni są między innymi dyrektor artystyczny i były dyrektor teatru im Gogola, były dyrektor oraz producentka grupy teatralnej „Siódme studio” powstałej przy słynnym MChAT, a także dyrektorka Rosyjskiego Akademickiego Teatru Młodzieżowego. Obwiniani są oni o defraudację ponad 130 milionów rubli. Oskarżenia oparto na zeznaniach byłej głównej księgowej, która w zamian za wyłączenie jej do sprawy do osobnego postępowania, przyznała się do winy i obciążyła byłych współpracowników.

Adam Bukowski

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *