Kulinarna sztuka Gruzji
Prawdopodobnie część kuchni gruzińskiej ma swoje korzenie w Indiach. Chleb po gruzińsku i w hindi nazywa się dokładnie tak samo – „puri”, a gruziński piec „tone” pochodzi od hinduskiego pieca „tandoor”. Te podobieństwa to najprawdopodobniej dziedzictwo Mongołów, którzy najpierw okupowali Indie, a potem przybyli na Kaukaz, przynosząc tam przy okazji tradycje kulinarne wcześniej podbitych ziem.
Gruzini, którzy są wielkimi smakoszami i uwielbiają biesiadować, twierdzą, iż dobra kuchnia nie istnieje bez aromatycznych przypraw (ostra i słodka papryka, imbir, goździki, cynamon, mięta, tymianek, estragon, bazylia, rozmaryn, cząber, szafran, kminek…), czosnku, nasion granatu, octu i… orzechów włoskich! Utarte na miękką masę orzechy znajdziemy w sosach, farszach, zupach, a nawet w klasycznych sałatkach, z pomidorem, ogórkiem i zieleniną.
Gruzini przepadają za pikantnymi sosami, które przygotowuje się ze śliwek, derenia, pomidorów, czerwonej papryki, czosnku, a nawet soku z niedojrzałych winogron i – obowiązkowo – z włoskich orzechów.
Na wybrzeżu Morza Czarnego szczególnie popularna jest „adżika” – ostra przyprawa ucierana z czerwonej papryki z kolendrą i orzechami.
Znakomita jest „sacywi” – pasta z orzechów z przyprawami (suszone zioła, czosnek, ocet, pieprz cayenne). Podawana na zimno (gruzińskie słowo „ciwi” oznacza właśnie „na zimno”), jest stosowana jako dodatek do wielu mięs (zwykle kurczaka i indyka), ryb i dań warzywnych.
Jak przygotować gruzińską adżikę, która sprawi, iż zapomnicie o ketchupie?…
Składniki: 2 kg czerwonej (lub zielonej) papryki; 5 sztuk ostrej papryki chili; 200 g czosnku; 100 g octu jabłkowego; 150 g olej roślinny; 8 stołowych łyżek cukru; 2–3 stołowe łyżki soli; 2 stołowe łyżki gruzińskiej uccho sunęli; 2 stołowe łyżki suszonej kolendry; 2 stołowe łyżki gruzińskiego szafranu lub kurkumy,
Przygotowanie: umyj czerwoną paprykę, odkrój ogonki, wyczyść z nasion. Z papryczek chili odkrój ogonek i umyj, zostaw nasiona. Czosnek obierz, zgnieć nożem. Papryki i czosnek zblenduj razem. Przełóż masę do miski, dodaj ocet jabłkowy, cukier i sól. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 10 dni. Każdego dnia przemieszaj 2–3 razy; po 3 dniach adżika zaczyna nieco bulgotać. Po 10 dniach adżikę przełóż do wyparzonych słoików i dokładnie zakręć. Przechowuj w chłodnym miejscu.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!