SBU zatrzymała rosyjskiego dziennikarza (AKTUALIZACJA)

17 maja 2018

Funkcjonariusze ukraińskich służb specjalnych weszli z nakazem rewizji do kijowskiej siedziby RIA Nowosti , ukraińskiej filii rosyjskiej agencji. Rano zaś zatrzymano w stolicy Ukrainy współpracownika RIA, Kiryła Wyszynskiego.

Biuro prasowe na razie ujawnia bardzo niewiele informacji, o co chodzi. Podano jedynie, że prokuratura i rozpracowały „sieć struktur medialnych” pod kontrolą Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. Wiadomo, że niedawno z Ukrainy została wydalona pracownica rosyjskich oficjalnych mediów Anna Kurbatowa z zakazem wjazdu na 3 lata.
AKTUALIZACJA:
Na specjalnej konferencji prasowej zastępca szefa SBU Wiktor Kononenko ujawnił, że u zatrzymanego dziennikarza znaleziono paszport obywatela Federacji Rosyjskiej i rosyjskie materiały propagandowe, odznaczenia oraz pieniądze. Dodał, że według ustaleń śledczych Kirył Wyszynski produkował materiały, które „dyskredytowały siły zbrojne Ukrainy” i otrzymywał za to od państwa rosyjskiego 53 tys. euro miesięcznie.
Wyszynski przeniósł się do Kijowa z Krymu po aneksji półwyspu przez Rosję. Jak mówił Kononenko, rozwinął od tej pory „aktywną działalność popierającą terrorystyczne organizacje „Doniecka Republika Ludowa” i „Ługańska Republika Ludowa” dezinformując o rzekomych zbrodniach i nadużyciach wojsk ukraińskich w Donbasie. Według SBU przez cały czas Wyszynski jako szef placówki RIA w Moskwie otrzymywał „stabilne finansowanie” z Moskwy we wspomnianej wyżej wysokości. Środki miały trafiać do niego z Rosji via Serbia. Wyszynski miał rozdzielać je między instytucjami i osobami zaangażowanymi w „bezprawną działalność” „wywrotową”. Jak podają śledczy, Wyszynski w 2014 roku został nagrodzony rosyjskim orderem „Za zasługi dla ojczyzny” za „obiektywne relacjonowanie wydarzeń na Krymie”.
AKTUALIZACJA 2
Wyszynski został oskarżony o zdradę. Jest osadzony w areszcie w Chersoniu. Odbyła się już pierwsza rozprawa przed sądem w Chersoniu. Podczas niej przyznał, że posiada i rosyjskie, i ukraińskie obywatelstwo (prawo ukraińskie zabrania podwójnego obywatelstwa). Mówił, że chce zeznawać tylko w języku rosyjskim. Nie przyznał się do winy, stwierdził że jego agencja tylko wyrażała opinie w różnych sprawach.
Oprac. MaH, unian.net
fot. Administracja Prezidenta Ukrajiny, CC BY 4.0
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź SBU zatrzymała rosyjskiego dziennikarza (AKTUALIZACJA)

  1. pikolo Odpowiedz

    17 maja 2018 w 16:29

    Wtrącić tego rosyjskiego gada do więzienia i po ostrym przesłuchaniu – osądzić albo wygnać z terytorium Ukrainy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *