Rosyjskie feministki powinny być zadowolone

13 lipca 2018

Duma nie przyjęła prawa o równości kobiet i mężczyzn, bo nie ma już takiej potrzeby.

Projekt ustawy „O państwowych gwarancjach praw i swobód mężczyzn i kobiet i równych szansach ich realizacji” został ostatecznie odrzucony, poinformował dziennikarzy spiker Niższej Izby Dumy Wiaczesław Wołodin.


Dokument był przyjęty w pierwszym czytaniu w roku 2003 i Wołodin jest jednym z jego autorów. Jednak od tamtego czasu – jak sam zauważył – wiele w kraju się zmieniło. „Należy wziąć pod uwagę, że wiele problemów, które tam sygnalizowaliśmy, zostało rozwiązanych.” Nierozwiązane pozostają jedynie nierówności płacowe, które według spikera związane są z potencjalnym korzystaniem kobiet z urlopu macierzyńskiego.

„Niesprawiedliwość bierze się stąd, że pracodawca w pierwszej kolejności zwalnia właśnie kobiety, uważając, że od pracy odciąga je wychowanie dzieci.”


Ponadto parlamentarzyści zauważyli, że w ciągu minionych piętnastu lat znacząco zwiększyła się reprezentacja kobiet w organach władzy i ich wpływ na politykę. Częściej zajmują kierownicze stanowiska w komisjach Dumy, choć wciąż jest ich mniej niż mężczyzn.

Adam Bukowski

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *