Prochy Radziwiłłów wracają na Białoruś

17 lipca 2017

Chciała wrócić na , bo czuła się Białorusinką, ale w chwili śmierci, jej ukochane miasto było pod niemiecką okupacją. Dziś, staraniem prawnuków Macieja i Mikołaja, prochy księżnej Magdaleny spoczną w Czerwonym Kościele.

Podczas VII Zjazdu Białorusinów Świata, które w dniach 15 – 16 lipca obradowało w Mińsku,  przedstawiciele Stowarzyszenia Białoruskiego ze Szwajcarii przekazali parafii św Szymon i Heleny prochy księżniczki Magdaleny Radziwiłł. Uroczystość przygotował parafii św. Szymona i Heleny  Władysław .


W ubiegłym roku przedstawiciele rodu zwrócili się do abp Tadeusza Kondrusiewicza o zgodę na przyjęcie prochów, i takową uzyskali. Entuzjastycznie do idei odniósł się też Zawalniuk, tym bardziej, że jakiś czas temu w czerwonym kościele miała miejsce podobna uroczystość – przeniesienie doczesnych szczątków fundatora kościoła Edwarda Woyniłłowicza.


Mieszkanie księżnej Marii Magdaleny Radziwiłł w kamienicy obok kościoła, było w czasie, gdy tam mieszkała jednym z najważniejszych centrów kulturalnych w Mińsku. Magdalena mówiła po białorusku i pilnowała, żeby w jej majątkach mówiono także w tym języku. Księżna Magdalena nie mogła sobie nawet wyobrazić, że pewnego dnia jej życzenie zostanie spełnione.

magdalena

Księżna Radziwiłłowa była działaczką narodową i filantropką. Finansowała pismo Biełarus oraz zakładała w swych majątkach (Żarnówek i Kuchcice) białoruskie szkółki dla dzieci wiejskich. W 1912 roku zadeklarowała w jednym z czasopism:

„uważam siebie za Białorusinkę pochodzenia litewskiego, tak jak mój mąż, za Polkę zaś nie mam siebie zupełnie”.

Radziwiłłowie doskonale znają rolę Marii Magdaleny w kulturze białoruskiej. Sfinansowała ona pierwszą książkę Maksima Bogdanowicza, Jakuba Kołasa, Konstancji Bujło i inne wydawnictwa białoruskie. Sponsorowała stypendia dla białoruskich studentów, którzy studiowali w Petersburgu, opiekowała się tamtejszą białoruską biblioteką. W 1918 roku zdecydowanie poparła utworzenie Białoruskiej Republiki Ludowej.

Magdalena Radziwiłł (1861-1945), z domu – , urodziła się 8 lipca 1861 w Warszawie. W 1906 roku wyszła za mąż za Mikołaja Radziwiłła (1880/14), miłośnika białoruskiego folkloru.

Po zajęciu Mińska przez bolszewików udała się do Warszawy. W 1919 roku czyniła starania, żeby wrócić do Mińska, ale jej prośba została odrzucona przez nowe władze. Zmieniwszy kilka rezydencji, w 1932 roku wyjechała do Fryburga () skąd kontynuowała wspieranie białoruskich inicjatyw. Zmarła 6 stycznia 1945 roku.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi Prochy Radziwiłłów wracają na Białoruś

 1. mapa Odpowiedz

  17 lipca 2017 w 16:03

  Wolę Zmarłej trzeba uszanować. Swoją drogą ciekawe, czy Białorusini są w stanie konsekwentnie przyjąć jako swoje dziedzictwo WKL.

 2. sobota Odpowiedz

  17 lipca 2017 w 20:56

  Jak ukraincy mowia ze mickiewicz byl ukraincem bialorusinem i litwinem a nie polakiem

  • poldek Odpowiedz

   17 lipca 2017 w 23:17

   taka prawda tamte tereny i ludzie to rusini ,to dawna rus kijowska ktora puzniej byla w wielkim ksiestwie litewskim .Tamte tereny nigdy niebyly polskie.

 3. Sobus Odpowiedz

  17 lipca 2017 w 22:23

  Tworzenie nacjonalizmu białoruskiego było celem carskiej Rosji.Polityka carska prowadziła do całkowitego wyizolowania społeczeństwa polskiego na kresach.

  • solame Odpowiedz

   18 lipca 2017 w 10:40

   to prawda, Carat dokonał deklasacji polskiej, drobnej szlachty do stanu chłopskiego lub mieszczańskiego ale wydaje się, że nie odniósł zwycięstwa. Obecnie Polacy na Białorusi żyją nadal po polsku, w kościołach śpiewają i modlą się po polsku ….

  • Ula Odpowiedz

   18 lipca 2017 w 12:41

   trzeba pamietac, ze caryca Katarzyna byla Niemka, jej maz, potomkowie rowniez. Ukraincow tez Austriacy stworzyli.

 4. kazik h Odpowiedz

  18 lipca 2017 w 09:40

  Poldek!
  Mieszkańcy tych ziem byli obywatelami RZECZPOSPOLITEJ!!!
  Zastanów się komu zależało aby Rzeczpospolitą podzielić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *