W Mińsku pochowano księżną Radziwiłłową

19 lutego 2018

W sobotę 17 lutego, prochy księżnej Magdaleny spoczęły na Białorusi, zgodnie z jej życzeniem. Arystokratkę, która wspierała białoruskie odrodzenie narodowe na początku XX wieku, żegnali jej prawnukowie Zamoyscy, członkowie rodu Radziwiłłów z Polski i licznie przybyli mieszkańcy Mińska.

Pierwotnie proch śp. Magdaleny Radziwiłł miały zostać wmurowane w Czerwonym Kościele, obok którego arystokratka mieszkała do 1918 roku. Ostatecznie  spoczęły w specjalnej krypcie w nawie kościoła św. Rocha (na Złotej Górce.)


Uroczystość pogrzebową celebrował biskup pomocniczego diecezji mińsko-mohylewskiej Juruj Kosobucki.  „To symboliczne, że Magdalena Radziwiłł wraca na ” – mówił biskup, dziękując potomkom arystokratki za starania na rzecz sprowadzenia prochów

„Wróciła do swoich i będzie otoczona tymi, których kochała” – mówił podczas uroczystości prawnuk arystokratki, historyk Adam , którego cytuje Polskie Radio.


Księżna Magdalena nie mogła sobie nawet wyobrazić, że pewnego dnia jej życzenie zostanie spełnione.

„To pożegnanie, ale jednocześnie powitanie Magdaleny Radziwiłł na Białorusi, w Mińsku, do którego zawsze chciała powrócić” – podkreślali wielokrotnie uczestnicy pogrzebu.

W Mszy św. odprawianej przez księdza biskupa pomocniczego diecezji mińsko-mohylewskiej Juryja Kasabuckiego wzięli udział prawnukowie księżnej – Maria Helena i Adam Zamoyscy, a także przedstawiciele rodu Radziwiłłów – Maciej i Mikołaj.

W ubiegłym roku przedstawiciele rodu zwrócili się do abp Tadeusza Kondrusiewicza o zgodę na przyjęcie prochów, i takową uzyskali. Entuzjastycznie do idei odniósł się też ksiądz , tym bardziej, że w czerwonym kościele odbyła się  podobna uroczystość – przeniesienie doczesnych szczątków fundatora kościoła Edwarda Woyniłłowicza.

Mieszkanie księżnej Marii Magdaleny Radziwiłł w kamienicy obok kościoła, było w czasie, gdy tam mieszkała jednym z najważniejszych centrów kulturalnych w Mińsku.

Księżna Radziwiłłowa była działaczką narodową i filantropką. Mówiła po białorusku i pilnowała, żeby w jej majątkach mówiono także w tym języku. Finansowała pismo Biełarusy oraz zakładała w swych majątkach (Żarnówek i Kuchcice) białoruskie szkółki dla dzieci wiejskich. W 1912 roku zadeklarowała w jednym z czasopism:

„Uważam siebie za Białorusinkę pochodzenia litewskiego, tak jak mój mąż, za Polkę zaś nie mam siebie zupełnie”.

Radziwiłłowie doskonale znają rolę Marii Magdaleny w kulturze białoruskiej. Sfinansowała ona pierwszą książkę Maksima Bogdanowicza, Jakuba Kołasa, Konstancji Bujło i inne wydawnictwa białoruskie. Sponsorowała stypendia dla białoruskich studentów, którzy studiowali w Petersburgu, opiekowała się tamtejszą białoruską biblioteką. W 1918 roku zdecydowanie poparła utworzenie Białoruskiej Republiki Ludowej.

Maria Magdalena Radziwiłł, z domu -Kierżgajło, urodziła się w Warszawie w 1861 r., ale większość życia spędziła na terenach współczesnej Białorusi. Jej drugim mężem był oficer armii carskiej Mikołaj Radziwiłł. Od 1918 r. Magdalena Radziwiłł przebywała na emigracji. Zmarła w Szwajcarii w 1945 r.

Książę Maciej Radziwiłł mówił, że Maria Magdalena Radziwiłł znała bardzo ważną prawdę: trzeba żyć bliżej zwykłych ludzi. – Nie tylko im pomagać, ale być bliżej nich. Ona nieco lepiej niż inni Radziwiłłowie, którzy żyli na przełomie XIX i XX wieku, rozumiała tradycje związane z Rzeczpospolitą i WKL, iże tradycje te należy łączyć z kulturą Białorusi. Dlatego zainwestowała tak wiele w tę kulturę na początku XX wieku, żeby się rozwijałą i stawałą się silniejsza”- powiedział.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź W Mińsku pochowano księżną Radziwiłłową

  1. ruthenus.blogspot.com Odpowiedz

    21 lutego 2018 w 01:09

    Warto przeczytać artykuł śp. ks. Aleksandra Nadsona:

    chasaslovec.info/index.php?do=static&page=work_en_magdalena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *