Polska telewizja od maja na Litwie

13 marca 2018

„W maju tego roku planujemy rozpoczęcie retransmisji polskich kanałów telewizyjnych dla mieszkańców Litwy południowo-wschodniej. Ma to być pięć kanałów polskojęzycznych” – taką nowinę przekazał 9 marca  Saulius Skvernelis, po spotkaniu z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim, informuje .lt.

W obecności obydwu premierów została dziś podpisana umowa w tej sprawie.


Ministerstwo Transportu i Komunikacji zamieściło na swojej stronie internetowej komunikat, że od maja 2018 roku ma ruszyć retransmisja pięciu polskich stacji: TVP Info, TVP Polonia, TVP , Nuta.TV oraz Power TV. Mają być one dostępne w rejonach wileńskim, solecznickim i święciańskim bez kodowania, to znaczy nieodpłatnie w całym obszarze zasięgu. Będzie je można odbierać przez tradycyjne anteny, wystarczy je tylko skierować w stronę najbliższego nadajnika znajdującego się w uwzględnionej strefie nadawania.

Obecnie jedyną polską telewizją nadającą bezpłatnie na Litwie jest TVP Polonia. W środy o godz. 19.25 polskiego czasu emituje magazyn „Wilnoteka”.


W ubiegłym roku Ministerstwo Transportu i Komunikacji Litwy głosiło  na retransmisję polskiej telewizji na Litwie za pomocą cyfrowej telewizji naziemnej. Wygrała go państwowa spółka Litewskie Centrum Radia i Telewizji Telecentras. Umowa na retransmisję pięciu kanałów została zawarta 9 marca na jeden rok z możliwością dwukrotnego przedłużenia na tem sam okres. Wartość kontraktu wynosi 349 tysięcy euro.

Kresy24.pl/wilnoteka.lt/ sumin.lrv.lt, ,/ab

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi Polska telewizja od maja na Litwie

 1. jw23 Odpowiedz

  13 marca 2018 w 11:45

  Telewizje te powinny zadbać również o napisy w języku litewskim, aby również litewskojęzyczni Litwini mogli choć w części skorzystać z tej oferty a jednocześnie otwierać się na polskość.

  • tagore Odpowiedz

   13 marca 2018 w 13:01

   Całkiem rozsądny pomysł.

 2. Józef Odpowiedz

  13 marca 2018 w 12:38

  A kiedy na Białorusi? Czas najwyższy zająć się tym zagadnieniem.

 3. Pafnucy Odpowiedz

  14 marca 2018 w 21:58

  Proponuję rządzącym uruchomić TVP ABC, żeby mali Polacy mieli możliwość oglądania bajek i programów dla dzieci.

  • bob Odpowiedz

   15 marca 2018 w 14:10

   Dokładnie ABC plus lepsza oferta tej telewizji a nie na zenków i sławomirów wydają dodałbym do tego 1 a tvp polonia do likwidacji w końcu to już przeżytek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *