Polacy z Białorusi uczcili pamięć ofiar agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. Uroczystości w Grodnie zorganizował nieuznawany przez białoruskie władze Związek Polaków na Białorusi.
O godzinie 19:00, przed tablicą na budynku siedziby ZPB, upamiętniającą Polaków wywiezionych i pomordowanych w okresie terroru stalinowskiego, która nomen omen usytuowana jest na skrzyżowaniu ulic 17 września i Feliksa Dzierżyńskiego, Polacy złożyli wieniec i zapalili znicze.
Mieczysław Jaśkiewicz, prezes Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez władze w Mińsku, powiedział Polskiemu Radiu, że należy pamiętać o sowieckiej napaści na Polskę. – 17 września dla Polaków na Kresach to dzień tragedii – mówił Jaśkiewicz.
W uroczystości wziął udział Andrzej Chodkiewicz, konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie.
Uroczystości żałobne poprzedził wykład, wygłoszony przez Józefa Porzeckiego, prezesa Komitetu Ochrony Polskich Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB. Opiekujący się od wielu lat miejscami pamięci historyk i działacz polski przypomniał zgromadzonym na tradycyjnym spotkaniu wtorkowym miejskiego oddziału ZPB o tragicznych wydarzeniach sprzed 74. lat.
Opowiedział też o bohaterskiej i patriotycznej postawie mieszkańców miasta nad Niemnem we wrześniu 1939 roku. „Mimo przeważających sił najeźdźcy, w obronie Grodna stanęli 20 września nie tylko nieliczni już wtedy w mieście żołnierze. Przeciwko nacierającym bolszewikom masowo wystąpiła ludność cywilna – ludzie starsi, mężczyzny, kobiety, a nawet dzieci” – mówił Porzecki, przypominając o tragicznych losach najmłodszych obrońców miasta – polskich harcerzy, którzy w osobach trzynastoletniego Tadka Jasińskiego, szesnastoletniego Janusza Budzanowskiego i innych, stali się symbolem postawy patriotycznej w obliczu śmiertelnego zagrożenia dla ojczyzny.
Przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Anżelika Borys powiedziała, że wtorkowa uroczystość rozpoczyna cykl wydarzeń poświęconych 74. rocznicy agresji sowieckiej.
– 20 września będą uroczystości na garnizonowym cmentarzu pobernardyńskim. Odbędzie się apel poległych i zapalenie zniczy przy mogile 13-letniego harcerza Tadeusza Jasińskiego, jednego z najmłodszych obrońców Grodna. Staraniem Związku Polaków w 2009 r. św. pamięci prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył go na nasz wniosek Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – zaznaczyła.
W niedzielę członkowie ZPB odwiedzą wspólnie z przedstawicielami polskiego konsulatu generalnego w Grodnie miejsca pamięci żołnierzy 1939 r.
Kresy24.pl/znadniemna.pl/polskieradio.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!