• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl
  • 25 cze 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
Kresy24.pl
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Polacy na (Bliskim) Wschodzie

Pierwsza Dama RP spotkała się z polskimi dziećmi z Białorusi

06 wrz 2016

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda przyjęła 2 września w Pałacu Prezydenckim ponad setkę dzieci i ich nauczycieli z Białorusi. Przyjechali do Warszawy m.in. z: Grodna, Brześcia, Mińska, Mohylewa, Baranowicz, Mołodeczna, Iwieńca, Borysewa, Wołkowyska, Nowogródka, Lidy, Werenowa, Brzostowicy i Porzecza.

Do spotkania doszło z inicjatywy przewodniczącej Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, która wcześniej, podczas jednego ze spotkań z parą prezydencką – Agatą Kornhauser-Dudą i Prezydentem RP Andrzejem Dudą – zgłosiła pomysł wizyty polskich dzieci z Białorusi w Pałacu Prezydenckim.

Na początku spotkania, które odbywało się w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego, Andżelika Borys przedstawiła Pierwszej Damie gości, wymieniając reprezentowane przez nich ośrodki nauczania języka polskiego i miejscowości, w których one funkcjonują. Andżelika Borys wspomniała też o realizowanych latem przez ZPB wakacyjnych inicjatywach edukacyjnych dla polskich dzieci z Białorusi, między innymi o akcji „Lato z Polską”, w ramach której doszło do spotkania jej uczestników z Pierwszą Damą RP w Pałacu Prezydenckim.

Akcja „Lato z Polską” – powstała w 2009 roku z inicjatywy śp. Macieja Płażyńskiego, ówczesnego prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Andżeliki Borys, która wtedy była prezesem Związku Polaków na Białorusi. Ogólnokrajowa akcja, wspierana jest przez polskie samorządy. Podczas przyjazdów do Polski dzieci mogą doskonalić język polski, poznają historię oraz ważne i ciekawe miejsca w Polsce.

Goście Małżonki Prezydenta przyjechali do Pierwszej Damy z niespodzianką. Przedstawili w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego wzruszający program artystyczny, oparty na polskich utworach słownych i muzycznych.

„Po takim przedstawieniu muszę powiedzieć, że jesteście niezwykle utalentowani. Poczułam się naprawdę wzruszona. Dziękuję Wam za to. Myślę, że młodzież w Polsce powinna uczyć się od Was miłości do Ojczyzny i patriotyzmu. Należą się Wam raz jeszcze wielkie oklaski!

Bardzo dziękuję Państwu, że podejmujecie trud nauki języka polskiego. Jestem pod wrażeniem tego, jak pięknie młodzież mówi po polsku. Jest to zasługa nauczycieli i rodziców. Serdecznie Wam za to dziękuję!

Jestem Wam wdzięczna za to, że zechcieliście przyjechać do Warszawy i, że mogę Was gościć w Pałacu Prezydenckim. Mam nadzieję, że Pałac Wam się spodoba. Bardzo lubię, kiedy młodzież przyjeżdża tutaj, bo wtedy te poważne mury wypełniają się pozytywną energią”.

Pierwsza Dama krótko opowiedziała historię Pałacu Prezydenckiego, przytaczając kilka ciekawostek, między innymi taką, że tutaj właśnie w wieku ośmiu lat swój pierwszy koncert zagrał Fryderyk Chopin.

Agata Kornhauser-Duda serdecznie dziękowała za wspaniałą inicjatywę Andżelice Borys, przypominając o tym, jak poznała ją razem z małżonkiem podczas jednego ze spotkań w Pałacu Prezydenckim.

Dzieciom z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego Pierwsza Dama powiedziała: „Życzę Wam wspaniałych ocen i powodzenia w nauce, a także żebyście mieli czas na rozwijanie swoich pasji, zdolności i talentów”.

Nauczycielom Małżonka Prezydenta życzyła satysfakcji i sukcesów w pracy. „Jestem Waszą koleżanką po fachu. W związku z tym – naprawdę wiem, czym jest praca nauczyciela. Życzę, abyście nie popadali w rutynę, gdyż jest to chyba najgorsze, co może się zdarzyć w tej pracy. Pragnę żebyśmy zaszczepiali w uczniach chęć do rozwijania się, do bycia kreatywnym. Życzę żeby wasi uczniowie byli ciekawi świata” – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza Dama także zachęcała młodzież i nauczycieli do udziału w Narodowym Czytaniu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, które będzie czytane w tym roku nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W prezencie od Pani Prezydentowej goście z Białorusi otrzymali piękne wydania najbardziej znanych powieści Henryka Sienkiewicza.

Agata Kornhauser-Duda przekazała gościom i ich rodzinom pozdrowienia od Pana Prezydenta, który, jak zapewniła, wie o wizycie w Pałacu tak licznej delegacji z Białorusi.

Po smacznym obiedzie z Pierwszą Damą RP i zwiedzaniu Pałacu Prezydenckiego z przewodnikiem grupa najmłodszych dzieci zwiedziła warszawskie ZOO.

Spotkanie zorganizowało Biuro do spraw Kontaktu z Polakami za Granicą, a przyjazd dzieci do Warszawy został sfinansowany przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie. Pomocy w bezstresowym dla dzieci przekroczeniu granicy udzielił natomiast Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u:https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy 24.pl za Znadniemna.pl

< Idź pod prąd Zobacz inny >
Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

K24Unia Europejska zażądała uwolnienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta K24Polacy z Białorusi oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (FOTO) K24W Mińsku ogłoszono laureata literackiej nagrody im. Giedroycia
  • Tagi
  • Andżelika Borys
  • Baranowicze
  • Brześć
  • Grodno
  • Iwieniec
  • Lida
  • Mińsk
  • Nowogródek
  • Polacy na Kresach
  • Werenowo
  • Związek Polaków na Białorusi

6 komentarzy

  1. fanjan
    8 września 2016 o 08:50 Odpowiedz

    Jesteś zerem w moich oczach jeżeli nie masz szacunku dla pani prezydentowej

  2. fanjan
    7 września 2016 o 15:53 Odpowiedz

    Nie trzepiaj się to dobry pomysł aby pokazać dzieciom Polskę jak masz lepszy pomysł jak ściągnąć więcej dzieci z Białorusi Litwy czy ukrainy oczywiscie z polskich rodzin to droga otwarta

    1. lola
      7 września 2016 o 22:05 Odpowiedz

      To są nowe podziały na lepszych i gorszych. Można zrobić wszystko samemu tylko, że – kasa należy do wybranych. Z kasą niektórzy nie potrafią odpowiednio na wysokim poziomie wszystko zorganizować i to jest dowód. Pierwsze dama, to ktoś NIKT.

  3. lola
    6 września 2016 o 22:45 Odpowiedz

    … nie naliczyłem tu 100 osób! A więc, kłamstwo i propaganda!

  4. lola
    6 września 2016 o 22:41 Odpowiedz

    Kim one są?
    Dzięki Bogu, że z Porozowa mądrych dzieci i ich rodziców nie było!
    A Porozów, to ostoja polskości!

  5. Jan
    6 września 2016 o 19:06 Odpowiedz

    No to niech Pani Prezydentowa zgadnie ile jest na Bialorusi szkol polskich z j.polskim wykładowym i co na to p.Borys?
    Drugie zas pytanie : Ile mamy Domow Polskich na Bialorusi(za pieniądze polskiego podatnika) obecnie i co na to p.Borys – “przedstawicielka” jedynie słusznego ZPB?

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
To już oficjalne: Ukraina podjęła ostateczną decyzję. Wszystko przez Białoruś!

To już oficjalne: Ukraina podjęła ostateczną decyzję. Wszystko przez Białoruś!

Tusk w Gdańsku. Takich słów nikt się nie spodziewał

Tusk w Gdańsku. Takich słów nikt się nie spodziewał

O Rzezi Wołyńskiej głośno nawet we Francji

O Rzezi Wołyńskiej głośno nawet we Francji

Minister Sikorski: Wejście Ukrainy do UE ma zapobiec powtórce „rzezi”

Minister Sikorski: Wejście Ukrainy do UE ma zapobiec powtórce „rzezi”

Zełenski potwierdza ruch Łukaszenki

Zełenski potwierdza ruch Łukaszenki

Kijów alarmuje: Białoruś mobilizuje tysiące poborowych pod granicą NATO!

Kijów alarmuje: Białoruś mobilizuje tysiące poborowych pod granicą NATO!

Cykl Stulecia nadchodzi! Most Krymski runie sam

Cykl Stulecia nadchodzi! Most Krymski runie sam

Koniec fikcji! Wojny nie widział? To nie UKR

Koniec fikcji! Wojny nie widział? To nie UKR

Gwiezdne Wojny 2.0! Rosja i Chiny połamią na tym zęby

Gwiezdne Wojny 2.0! Rosja i Chiny połamią na tym zęby

Zniknęły! Łukaszenka ugiął się przed ultimatum Zełenskiego

Zniknęły! Łukaszenka ugiął się przed ultimatum Zełenskiego

Projekt finansowany ze środków MSZ
Zmień ustawienia cookies
© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja