Ojars Kalnins: „W ciągu ostatnich kilku lat Rosja zmieniła się z partnera w problem dla wszystkich”

16 stycznia 2017

. Przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych stawia sprawy jasno: jest światowym bandytą.

W opublikowanej niedawno analizie „Polityka zagraniczna i obronna Łotwy”, napisanej dla Łotewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Ojars Eriks poświęca cały rozdział „kwestii rosyjskiej”.


Przewodniczący stawia m.in. tezę, że przed agresją na Ukrainę Rosja mogła być postrzegana nawet jako partner dla – cokolwiek kłopotliwy, ale jednak. Wszystko jednak uległo zmianie w 2014 roku.

I dalej: Rosja wielokrotnie w ostatnim okresie złamała prawo międzynarodowe, co w połączeniu z okrucieństwem, jakiego dopuściła się na Ukrainie oraz w Syrii pozostawia świat w niepewności, jaki numer „wytnie” teraz.


Kalnins podkreśla w raporcie, że Łotwa zawsze starała się utrzymywać „pragmatyczne” stosunki z Rosją. Z jednej strony szukać miała dialogu, z drugiej zaś pozostawać wierna polityce „odstraszania”.

Najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa Łotwy w tym ujęciu jest oczywiście NATO, które jako jedyne dysponuje siłą zbrojną i motywacją niezbędnymi do powstrzymywania rosyjskiej aktywność w regionie.

Dlatego też z perspektywy państw bałtyckich najważniejszym zadaniem w polityce międzynarodowej w roku ubiegłym (i jak można się domyślać – bieżącym też) było podtrzymanie siły Unii Europejskiej oraz NATO.

Kresy24.pl

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Ojars Kalnins: „W ciągu ostatnich kilku lat Rosja zmieniła się z partnera w problem dla wszystkich”

  1. PolakAntyTroll Odpowiedz

    17 stycznia 2017 w 00:14

    Rosja się nie zmieniła. Zawsze taka była jak jest obecnie, czyli mentalnie na poziomie epoki kamienia z grubsza lizanego.
    http://reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/

  2. SyøTroll Odpowiedz

    23 stycznia 2017 w 12:25

    „I kto mówi”, chciało by się zapytać, jeśli nie kraj, który chciał wymienić swoich rosyjskich rezydentów na „syryjskich uchodźców”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *