Noblistka zapłaci białoruskiemu fiskusowi

16 marca 2016

aleksijewicz

Inspekcja podatkowa w Mińsku upomni się o zapłatę podatku od białoruskiej noblistki Swietłany , o ile rząd lub prezydent nie zwolni jej z tego obowiązku na mocy specjalnej decyzji – poinformowała naczelnik mińskiego urzędu skarbowego.

«Jeśli otrzymamy decyzję rządu o zwolnieniu z opłaty podatku od nagrody Nobla Swietłany Aleksijewicz, oczywiście będziemy ją respektować, – powiedziała podczas konferencji prasowej w Mińsku urzędniczka, odpowiadając na pytanie agencji BelaPAN. – Będzie decyzja – zostanie zwolniona, nie będzie – zapłaci».


«Myślę, że złoży ona deklarację podatkową. Ludzie takiego formatu nie okrywają zwykle dochodów, wszystko jest otwarte i przejrzyste, oni nie uchylają się nigdy od podatków», – powiedziała.

Wczesniej Ministerstwo Podatków informowało, że kwestia opodatkowania nagrody Nobla Swietłany Aleksijewicz zostanie rozpatrzona na zasadach ogólnych, jeśli nie pojawi się specjalny dekret Łukaszenki.


Suma nagrody, którą otrzymała pisarka,  «to sprawa Aleksijewicz i organów skarbowych» i ma ona obowiązek, tak jak wszyscy obywatele, do 1 marca 2016 roku złożyć deklarację podatkową, w której zostanie wskazana kwota nagrody. Musi też zapłacić podatek dochodowy, który na Białorusi wynosi 13 proc., mówił w grudniu rzecznik resortu Siergiej Szkut.

Stwierdził on, że białoruski kodeks podatkowy nie przewiduje ulg z tytuły nagrody Nobla, są jedynie zwolnienia od nagród państwowych i przyznawanych przez Aleksandra Łukaszenkę. Dodał, że istnieje możliwość udzielenia indywidualnego zwolnienia dekretem prezydenta, ale ubieganie się o to nie wchodzi to w kompetencję ministerstwa.

Pierwsze nagrody od Fundacji Noblowskiej, powołanej w 1900 roku z kapitałem początkowym wynoszącym 31,6 mln. koron szwedzkich, wynosiły 150 tys. koron. Obecnie nagroda wynosi 8 mln koron, lub równowartość 953 tys. dolarów amerykańskich.

Przebywająca obecnie z wizytą w Berlinie białoruska pisarka, w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk pochwaliła politykę niemieckiej kanclerz Angeli Merkel wobec uchodźców;

– Postawa pani Merkel jest mądra, ponieważ przez najbliższe 10 czy 20 lat będziemy mieli do czynienia z milionami uchodźców uciekających przed katastrofalnymi skutkami zmian klimatycznych. Będziemy musieli przyzwyczaić się i przygotować do życia z obcymi. Pani kanclerz myśli w sposób strategiczny i bardzo rozsądny, tak jak żaden inny polityk –  powiedziała Aleksijewicz w rozmowie z niemiecką rozgłośnią państwową.

Przypomnijmy, laureatka literackiego Nobla Swietłana Aleksijewicz urodziła się na Ukrainie, mieszka na Białorusi, a tworzy po rosyjsku.

Kresy24.pl/udf.by

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *