„Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska na progu stulecia niepodległości” (WIDEO)

11 listopada 2017

– Myśl o wolnej, niepodległej Polsce była dla nich ponad wszystkim. Nazwiska tych, którym zawdzięczamy niepodległość, niech będą w historii wypisane złotymi zgłoskami. Cześć i chwała bohaterom wolnej, niepodległej ojczyzny – mówił prezydent Andrzej Duda w sobotę na pl. Piłsudskiego podczas obchodów Święta Niepodległości.

Kilka lat po odzyskaniu niepodległości na tym placu tak, jak dziś stali polscy żołnierze, stali rodacy, którzy zgromadzili się na wielkiej, patriotycznej uroczystości (…) złożenia pod arkadami Pałacu Saskiego trumny ze zwłokami chłopca wydobytego z grobu pod Lwowem, obrońcy Rzeczypospolitej, który poległ w walce za Polskę, nieznanego żołnierza, ochotnika który ściskał w martwej dłoni maciejówkę

– powiedział prezydent. Jak dodał, wtedy ci, którzy tu stali, doskonale wiedzieli, co to znaczy o wolną Polskę walczyć, doskonale wiedzieli, jaka jest cena niepodległości i wolności.


Prezydent przypomniał słowa ks. prałata Antoniego Szlagowskiego wypowiedziane podczas tamtej uroczystości, które muszą być zapamiętane i wyryte w sercach wszystkich Polaków, po wszystkie pokolenia – po to, żeby istniała wolna :

Szlagowski powiedział: Czymże na Boga jesteś, szary żołnierzu, zapomniany, bezimienny? Ty jesteś odwieczny geniusz bojowy narodu – zowiesz się męstwo. Ty jesteś niespożyta, niezmożona moc ideałów narodowych – zowiesz się poświęcenie. Ty jest wszechzwycięska niepodległość ducha narodowego – zowiesz się wolność. Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska na progu stulecia niepodległości. Cześć i chwała bohaterom wolnej, niepodległej ojczyzny!

WIĘCEJ: Całe wystąpienie Prezydenta oraz uroczystości na Placu Piłsudskiego: relacja filmowa TV Trwam oraz informacja na stronie Kancelarii Prezydenta:  Obchody Święta Niepodległości z udziałem Prezydenta RP


Kresy24.pl/prezydent.pl, Dzieje.pl/PAP (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi „Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska na progu stulecia niepodległości” (WIDEO)

 1. Ula Odpowiedz

  12 listopada 2017 w 13:38

  A co ma prezydent do powiedzenia o usunieciu z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza nazwy Bircza?

 2. Darek Odpowiedz

  18 listopada 2017 w 13:10

  Wczoraj w czasie reklam przełączyłem na Rossija24 i traf chciał, że trafiłem na jakiś przegląd tygodnia. Relacja z Marszu Niepodległości nie różniła sie od tego co przedstawiają lewackie media na zachodzie, maszerowali faszyści. Pokazali rzekome bestialskie zachowanie się młodzieży co „pokojowo nastawione kobiety ktore protestowały przeciwko faszyzmowi kopali i ciągnęli po asfalcie”. Ponieważ od lat nie ma tam prowokatorów musieli siegnąć po obrazki za poprzedniej władzy ze spaloną budką pod ambasadą włącznie. Kolejny przedstawiał spalenie kukły bankiera który nie wiem dlaczego został tam nazwany Żydem. Po tej dawce „informacji” wypowiadał się jakiś ekspert ale reklamy się skończyły więc przełączyłem na film. Nie wiem czy to moje szczęscie, że oglądam kilka minut raz na miesiąc i zawsze trafię na ciekawe kwiatki czy też „na wschodzie bez zmian”.

  • Polak z Białorusi Odpowiedz

   20 listopada 2017 w 05:14

   Darku, po pierwsze, to naprawde, to twoje szczęćcie! „Nie wiem czy to moje szczęscie, że oglądam kilka minut raz na miesiąc i zawsze trafię na ciekawe kwiatki czy też „na wschodzie bez zmian”. No a w dodatku, na wshodzie- bez zmian, i tak to będzie dopóki „moskal nie przemieni”, czyli dopóki go szlag nie trafi…

  • Polak z Białorusi Odpowiedz

   20 listopada 2017 w 05:22

   Darku, szczerze pozdrawiam, niestety, nie zawsze mówię prawidłowo po polsku, ależ, iż nie jestem trollikiem to zapewniam. …Moja babcia mówiła po polsku, a ja dureń jej uczyłem, jak należy prawidłowo mówić, naprzykład, nie zapomniałam, lecz zabyła(забыла)….Teraz żałuję…

 3. Polak z Białorusi Odpowiedz

  20 listopada 2017 w 05:09

  Wiwat, Polsko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *