Morawiecki w Możejkach: Tej współpracy nie byłoby bez wyobraźni i determinacji Lecha Kaczyńskiego

4 czerwca 2018

Fot. Roman

Za 10 miesięcy na terenie rafinerii w Możejkach znajdzie się poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu – poinformowali premierzy Litwy i Polski Saulius oraz Matesz , którzy dzisiaj spotkali się w Możejkach w siedzibie Lietuva.

„Chcemy zobaczyć sprawy w trochę szerszej perspektywie. nie jest zwykłym surowcem. Nie jest normalnym towarem, a tylko jest towarem, który decyduje w dużym stopniu o geopolityce” – powiedział Morawiecki. Premier RP podkreślił, że rafineria w Możejkach Polska ściśle współpracuje nie tylko z Litwą, ale również z Łotwą i Estonią.


„To inwestycja, która jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa energetycznego. Inwestycja, która poprawia nasze geopolityczne. Zawdzięczamy ją prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Trzeba było odwagi, determinacji, wyobraźni i wizji strategicznej Lecha Kaczyńskiego, żeby przewidzieć jak ważne będą te powiązania gospodarcze pomiędzy naszymi krajami i dla umacniania bezpieczeństwa w wymiarze politycznym, energetycznym, finansowym i po prostu w wymiarze gospodarczym. Żeby zobaczyć sprawy w szerszej perspektywie czasami potrzebujemy czasu. Czas pokazał dobitnie, że miał rację, kiedy przestrzegał przed zakusami Rosji, kiedy tworzono 1. Później nastąpiła inwazja na Gruzję, potem była . Teraz jest ” – zaznaczył Morawiecki. Podkreślając, że z każdym dniem zwiększa się ilość wspólnych polsko-litewskich obiektów, natomiast „są projektem na przyszłość, który zwiększa naszą energetyczną i tworzy przestrzeń do wspólnego bezpieczeństwa”.

„Dlatego chciałem tutaj, z tego miejsca, w Możejkach, na Litwie, poprosić pana premiera Sauliusa Skvernelisa, żebyśmy za 10 miesięcy, kiedy będzie 10. momentu w którym Orlen przejął kontrolę nad Możejkami (…) uczcilibyśmy pamięć Lecha Kaczyńskiego poprzez zbudowanie uroczystej tablicy upamiętniającej tamten moment i podkreślający, jak ważny to był moment dla tworzenia przestrzeni, dla długofalowej współpracy gospodarczej i politycznej. Tej współpracy nie byłoby bez wyobraźni i determinacji Lecha Kaczyńskiego” – zaproponował Morawiecki.


Saulius Skvernelis przyjął propozycję Mateusza Morawieckiego.

„Bardzo dziękuję, że mogę widzieć kolegę w Możejkach, co jest symboliczne. Mieliśmy okresy, kiedy nasze stosunki były różne. Były okresy lżejsze i trudniejsze. W czasie kadencji Lecha Kaczyńskiego i Valdasa Adamkusa między naszymi krajami powstały bardzo ciepłe relacje. Później nastąpiło pewne ochłodzenie, powstały pewne problemy, również z Możejkami. Nasz rząd rozpoczynając działalność zawsze podkreślał, że Polska jest strategicznym partnerem”- podkreślił .

Skvernelis również wspomniał Lecha Kaczyńskiego. „Możemy dzisiaj zastanowić się, co by było,gdyby nie decyzja Lecha Kaczyńskiego. Ten zakład mógłby trafić w ręce naszego dużego sąsiada” – dodał premier.

Antoni Radczenko

Kresy24.pl za zw.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

6 odpowiedzi Morawiecki w Możejkach: Tej współpracy nie byłoby bez wyobraźni i determinacji Lecha Kaczyńskiego

 1. Adr Odpowiedz

  4 czerwca 2018 w 11:34

  A co z torami do Możejek ?

  Ich odbudowa to był by piękny pomnik.

  Ich brak jest pomnikiem polskiego frajerstwa i nieskuteczności w relacjach z Litwą.
  Jeśli nawiedzeni gyedroyciowcy chcą żeby patronem frajerstwa był L.K. to już ich sprawa.

  • Gumiś Odpowiedz

   5 czerwca 2018 w 08:33

   Tory? Będą, tak jak prawa mniejszości polskiej. Na razie są „obiektywne” problemy, ale Litwini „pracują” nad ich rozwiązaniem. Ale tory odbudują, jak tylko rozwiążą problemy.

 2. Victor Odpowiedz

  4 czerwca 2018 w 14:50

  Najlepszym upamiętnieniem Lecha Kaczyńskiego byłaby odbudowa torów z Możejek na Łotwę.

 3. Mieszko Odpowiedz

  4 czerwca 2018 w 20:49

  Zmudzini poczulI kase z drohi karpackiej do Klajpedy.olac ich droga prostoDo Gdanska I niech nasi zarabieja a oni jak chca to puscic im cienka nitake z Gdanska. A gdz

 4. Viola Odpowiedz

  5 czerwca 2018 w 16:37

  Tory będą, bowiem Orlen wygrał sprawę wytoczoną przeciwko rządowi Litwy.

 5. olek Odpowiedz

  6 czerwca 2018 w 08:52

  dorabianie historii już to przerabialiśmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *