Ministerstwo broni zabytków przed zakusami Cerkwi prawosławnej

18 kwietnia 2016

Nie będzie rozbiórki zabytkowych budynków w centrum białoruskiej stolicy. Ministerstwo Kultury wydało oświadczenie, z których wynika jasno; obiekty przy ulicy Wyzwolenia w Mińsku są wartością historyczno – kulturową i powinny zostać odrestaurowane a nie wyburzone, czego domaga się metropolita Mińsko – Zasławski Paweł.

budynki

– Projekty mające na celu odbudowę historycznych obiektów przy ulicy Wyzwolenia w centrum Mińska, rozpatrywane przez Ministerstwo Kultury, zakładają ich zachowanie, a nie rozbiórkę – czego domaga się białoruski egzarchat Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej – poinformował 18 kwietnia na konferencji prasowej naczelnik departamentu ochrony dziedzictwa historyczno – kulturowego i restauracji Ministerstwa Kultury, Igor Czerniawskij.


Przypomnijmy, 11 kwietnia metropolita Mińska i Zasławia Paweł – Egzarcha Białorusi, skierował do wicepremier Natalii Kaczanowej postulat, w którym domaga się wykreślenia dwóch budynków położonych przy ulicy Wyzwolenia z listy obiektów posiadających status zabytków, z zamiarem ich późniejszego wyburzenia.

W liście zauważył, że domy numer 6 i 6a są w złym stanie, nie są eksploatowane od 25 lat, nie mają dla Białorusinów żadnego znaczenia historyczno – kulturowego i architektonicznego.


Tymczasem naczelnik wydziału ds. dziedzictwa historycznego i kulturowego w Ministerstwie Kultury Natalia Hwir, w komentarzu dla agencji BelaPAN powiedziała, że do Ministerstwa Kultury nikt w tej sprawie się nie zwracał, ale zapewniła, że resort „nie pozwoli wyburzyć budynków”.

„Historyczne centrum Mińska jest wartością samą w sobie. Budynki przy ulicy Wyzwolenia można odbudować, do czego będziemy przekonywać Cerkiew” – powiedziała.

Na konferencji prasowej Czerniawski powiedział, że w ostatnich latach Ministerstwo rozpatrywało co najmniej cztery warianty projektowe dotyczące ulicy Wyzwolenia.

„Wszystkie one są dobre na swój sposób, można, oczywiście dokonywać korekt, można je i krytykować, niemniej jednak wszystkie wnioski projektowe zakładają zachowanie budynków numerem 6 i 6 a” – zaznaczył urzędnik.

Według niego, wspomniane budynki należą do Cerkwi, dlatego to ona powinna przejąć inicjatywę i zatroszczyć się o wykonawcę prac rekonstrukcji i renowację tych budynków.

Należy zauważyć, że na początku lat 90 – tych, obiekty te zostały przekazane władzom białoruskiego egzarchatu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, którego siedziba znajduje się obok, przy ulicy Wyzwolenia 10. Dom nr 8 został skreślony jeszcze w 2014 roku z listy obiektów posiadających status zabytków. Teraz pozostało załatwić kwestię sąsiednich budynków, numer 6 i 6a.

11 marca tego roku, projekt budowy centrum duchowego i administracyjnego białoruskiego egzarchatu RCP został omówiony podczas spotkania Metropolity Pawła z Aleksandrem Łukaszenką. Dyktator poparł tę ideę. Jednakże kwestia rozbiórki została przemilczana.

pawel_Lukaszenka

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *