Masowa imigracja zarobkowa z Białorusi do Polski

12 lipca 2018

W ciągu ostatnich trzech lat zarobkowa z Białorusi do Polski wzrosła aż dziesięciokrotnie, informuje Belsat. Gdzie pracują i dlaczego masowo wyjeżdżają za Bug? O tym w materiale TV Belsat.

Dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia – właśnie on jest bramą do Polski dla dziesiątek tysięcy pracowników z krajów postradzieckich. Dominują . Ale i Białorusinów wyjeżdża coraz więcej.


W ciągu sześciu miesięcy 2018 roku Polska wydała Białorusinom ponad 200 tysięcy wiz. Co dziesiąta z nich to wiza pracownicza.

– Większość wyrabia Kartę Polaka, by nie mieć problemów z zatrudnieniem. Ale i bez tego dokumentu Białorusini są chętnie przyjmowani przez polskie zakłady i drobnych przedsiębiorców – mówi Uładzimir Kobiec z Białoruskiego Domu w Warszawie.
Migrację zarobkową najlepiej ilustruje jednak ilość oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca. Taki dokument polskie firmy muszą wysyłać do Ministerstwa Pracy oraz Straży Granicznej.

W ciągu ostatnich trzech lat liczba zatrudnionych legalnie Białorusinów wzrosła dziesięciokrotnie:


2014 r. – 4,02 tys.
2015 r. – 5,6 tys.
2016 r. – 23 tys.
2017 r. – 58 tys.

Białorusini pracują już w co dziesiątej wielkiej polskiej firmie. Zdobyli na tyle dobre rekomendacje, że niektórzy pracodawcy szukają właśnie pracowników z Białorusi.

Nowe zasady zatrudniania pracowników ze Wschodu

– Wśród Białorusinów przeważają pracownicy wykwalifikowani. To ludzie, którzy mają doświadczenie i chcą zarabiać więcej, bo umieją więcej od innych – podkreśla Tomasz  z portalu Pracownicy.info.
mówią, że typowy Białorusin pracujący w Polsce to w wieku od 26 do 40 lat, budowlaniec, kierowca lub pracownik biurowy.

Sektory gospodarki, w których znajdują Białorusini:

usługi dla biznesu – 32 proc.
budownictwo – 27 proc.
– 15 proc.
przemysł – 13 proc.

– Skoro Polska, w tym Warszawa, budują się w bardzo wysokim tempie, to na budowach jest teraz najwięcej wakatów i największy popyt na siłę roboczą. I najwyższe , naturalnie, też są w tym sektorze – zauważa Edward Piarkowski z portalu Pracownicy.info.

Jak twierdzą eksperci, na prace sezonowe do Polski najczęściej wyjeżdżają mieszkańcy obwodów grodzieńskiego i brzeskiego. W ostatnich latach zarobki na białoruskiej prowincji spadły do poziomu 150-200 $. W sąsiedniej Polsce Białorusini mogą liczyć na pensję minimum cztery razy wyższą.

Kresy24.pl za Belsat.eu

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Masowa imigracja zarobkowa z Białorusi do Polski

  1. stankiewicz Odpowiedz

    15 lipca 2018 w 14:33

    Białorusin bliższy Polakowi niż Ukrainiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *