Łotysze i Estończycy nie chcą u siebie baz NATO, a Rosji się nie obawiają. W razie czego będą ich bronić Polacy?

25 listopada 2015

nato-kraje_baltyckie

To Rosja jest odpowiedzialna za wszczęcie konfliktu z Ukrainą. Tak uważa dwie trzecie Polaków (69 proc.) i Litwinów (64proc.), ale tylko 40 proc. Łotyszy.

80 proc. Polaków,  60 proc. Litwinów i 59 proc. Estończyków uważa, że Rosja stanowi zagrożenie militarne dla ich państw. Tymczasem na Łotwie 55 proc. społeczeństwa nie obawia się takiego zagrożenia.


Podobnie jest w kwestii rozmieszczenia baz na własnym terytorium: 62 proc. Polaków i 63 proc. Litwinów popiera rozmieszczenie stałych baz w ich krajach. Na Łotwie i w Estonii to poparcie jest znacznie mniejsze. Na Łotwie wynosi 37 proc., a w Estonii – 40 proc.

Jednocześnie 62 proc. Polaków uważa, że w razie rosyjskiego ataku na któryś z krajów bałtyckich polscy żołnierze powinni bronić ich terytorium w ramach działań sojuszu.


Badanie przeprowadziła Agencja TNS na zlecenie Instytutu Praw Publicznych w dniach 3–17 sierpnia 2015 roku przeprowadziła badania opinii publicznej na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków, 1000 Litwinów, 1000 Łotyszy i 1000 Estończyków w wieku 18–60 lat. Badania zostały przeprowadzone za pomocą wywiadu internetowego.

Wyniki zaprezentowano 24 listopada w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Wileńskiego na konferencji „Polska, Litwa, i . Nowa wspólnota interesów?”

Kresy24.pl/zw.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Łotysze i Estończycy nie chcą u siebie baz NATO, a Rosji się nie obawiają. W razie czego będą ich bronić Polacy?

 1. Tomasz Otocki Odpowiedz

  25 listopada 2015 w 23:19

  Nie 40% Łotyszy, tylko 40% mieszkańców Łotwy, to duża różnica, bo na Łotwie mieszkają dwie społeczności: naród tytularny i mniejszość rosyjskojęzyczna, która w tym badaniu udzielała zupełnie innych odpowiedzi niż Łotysze. To samo trzeba powiedzieć o tym badaniu w Estonii. Wnioski, które sugeruje portal kresy24.pl w tytule notki, są zatem nieuprawnione.

  • SyøTroll Odpowiedz

   30 listopada 2015 w 07:29

   Owszem ale mniejszość rosyjsko-języczna (i w znacznym stopniu rosyjsko-etniczna) ty nie uchodźcy lecz stali mieszkańcy tych ziem. Zatem jeśli Łotwa chce by taka europejska nie powinna ich traktować jak podludzi. Pytanie brzmi jaki procent 50-tysięcznej mniejszości polskiej w Estonii wini Rosjan za ów konflikt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *