Litwa wprowadza program „30 Plus”, docelowo „100 Plus”

2 stycznia 2018

Z Nowym Rokiem na Litwie wszedł w życie program prorodzinny na wzór polskiego programu „”.

Comiesięczna dotacja na dziecko wynosić będzie na początek 30 euro, ale w 2020 roku ma to być 100 euro. – Bierzemy przykład z Polski, gdzie program „500 Plus” świetnie się sprawdza i u nas również się sprawdzi – powiedział Tomas Tomilinas, wiceprzewodniczący rządzącej partii Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŻS).


Zgodnie z przyjętą ustawą 30 euro otrzymają rodzice na każde dziecko poniżej 18. roku życia, a jeżeli się uczy – do 21. roku życia. z rodzin wielodzietnych (z co najmniej trojgiem ), a także z rodzin o niższych dochodach otrzymają 58,5 euro.

Z inicjatywą wprowadzenia pieniędzy na dzieci na wzór polski wystąpili posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Pierwotnie ich projekt zakładał od razu 120 euro miesięcznie, ale rząd tłumaczy, że Litwy nie stać na takie wydatki. Obiecał natomiast, że wysokość świadczenia będzie sukcesywnie rosnąć, a by w 2020 roku osiągnąć 100 euro miesięcznie.


Oprac. MaH, gosc.pl

fot. Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Litwa wprowadza program „30 Plus”, docelowo „100 Plus”

 1. Jan Odpowiedz

  2 stycznia 2018 w 14:16

  Brawo Litwa.

 2. Marcin Odpowiedz

  2 stycznia 2018 w 19:31

  No to nie poszaleli za bardzo, z ich cenami 30 euro na Litwie to jak 30 zł w Polsce.

 3. Antoni Odpowiedz

  2 stycznia 2018 w 19:47

  Konkretne wsparcie rodzin poprzez comiesięczną wypłatę na dziecko to pomysł AWPL-ZChR, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin.
  Często o konieczności wzmocnienia rodzin mówił lider Waldemar Tomaszewski, a na forum Sejmu Litwy szefowa frakcji Rita Tamaszuniene.
  To szczególnie ważne na Litwie, która dosłownie wyludnia się poprzez fatalne wskaźniki demograficzne i wysoki poziom emigracji.

 4. Jan Odpowiedz

  4 stycznia 2018 w 19:37

  ja się nie dziwie. to świetny pomysł. po opiniach różnych osób na https://program500plus.org.pl/ zawsze powraca mi wiara w dobro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *