Laureat literackiego Nobla z 2006 roku: Aleksijewicz nie zasługuje na nagrodę

7 marca 2017

„Chciałbym, żeby ta trafiała do tych, którzy znani są wyłącznie z racji swojej literatury”, – powiedział turecki i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2006 roku Orhan Pamuk, który  skrytykował decyzje Szwedzkiej Akademii Królewskiej z ostatnich lat.

„Pamiętam ten dzień: dowiedziałem się o tym rano, byłem w Nowym Jorku z wykładami na Uniwersytecie Columbia. Tak, byłem bardzo rozczarowany. Na świecie tak wielu jest wspaniałych pisarzy amerykańskich godnych tej nagrody. Ale nagroda została przyznana muzykowi [Bob Dylan]”- powiedział Pamuk w rozmowie z agencją Tass.


„Myślę, że wielu pisarzy zostało tego dnia urażonych. Tym bardziej, że rok wcześniej nagrodę otrzymała dziennikarka [Swietłana ]”- powiedział Pamuk. – Oczywiście, jury ma pełne prawo do podejmowania kontrowersyjnych decyzji. Ale chciałbym, żeby ta nagroda trafiała do tych, którzy znani są wyłącznie z racji swojej literatury”, – powiedział pisarz.

Orhan Pamuk otrzymał Nobla jako pisarz, który „w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta znalazł nowe zderzenia i przeplatania się kultur”.


W Turcji Pamuk jest postacią kontrowersyjną, ponieważ na arenie międzynarodowej dotknął tematu, który w Turcji stanowi tabu – tematu ludobójstwa Ormian. Kilkakrotnie był obiektem ataków tureckich środowisk ekstremistycznych, związanych jednak nie z islamskim fundamentalizmem, ale ze świeckim nacjonalizmem i wojskiem. W 2005 w miejscowości Bilecik palono jego , a prefekt jednego z regionów prowincji Isparta nakazał wycofanie jego książek z bibliotek. W tym samym roku Pamukowi wytoczono po tym, jak wspomniał w jednej ze szwajcarskich gazet, że w Turcji zabito milion Ormian i 30 000 Kurdów.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Laureat literackiego Nobla z 2006 roku: Aleksijewicz nie zasługuje na nagrodę

 1. basia Odpowiedz

  7 marca 2017 w 20:07

  Nie dość że nie ta baba na nagrodę nie zasługuje to jest jeszcze zwykłą kłamczuchą z fobią na punkcie Polski.

  • józef III Odpowiedz

   7 marca 2017 w 21:42

   Tak jest, oczernia Polaków łżąc o polskim antysemtyzmie czynnym czyli „zabijaniu żydów za namową księży” ; twierdzi, ze na Grodzieńszczyźnie mieszkają nie Polacy a katolicy czyli Białorusini – katolicy

 2. profesor Odpowiedz

  7 marca 2017 w 23:18

  Czytajcie, redakcjo kresów24! Uczcie się i poznawajcie prawdę, nie propagandę.

 3. jaxa Odpowiedz

  11 marca 2017 w 05:29

  T W bolek tez dostal nie wiem dlaczego
  z drugiej strony szwedzi daja ciala nie tylko w dziedznie bubla ,
  wala ich najezdcy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *