Krym: 82-letnia działaczka tatarska zmarła w czasie akcji rosyjskiej bezpieki

24 listopada 2017

W czwartek wtargnęła do mieszkań tatarskich działaczy na Krymie. Zatrzymano kilka osób. Oficerowie próbowali także zatrzymać nestorkę Tatarów krymskich, Wedżije Kaszkę. Kobieta jednak źle się poczuła i została zabrana do szpitala w Symferopolu, gdzie zmarła.

Rosyjska prokuratura twierdzi, że zatrzymania miały związek ze śledztwem w sprawie… wyłudzenia od obywatela tureckiego 7 tysięcy dolarów.


Jednak jeden z tatarskich działaczy, Nariman Dżelalow, powiedział w Radiu Swoboda, że chodziło o to, iż turecki obywatel był oszustem, który wyłudził oszczędności starszej kobiety, a jej znajomi próbowali zmusić go do oddania kwoty. W pewnym momencie w sprawę wmieszała się FSB.

Zatrzymani to członkowie niezależnego zgromadzenia Tatarów krymskich, Medżlisu, którego działalność została zakazana przez Rosjan w 2016 roku, bo rzekomo jest organizacją separatystyczną i ekstremistyczną.


Kaszka przeżyła okrutne wysiedlenia krymskich Tatarów po II wojnie światowej ( powrócili na dopiero pod koniec ZSRS). Jest dla krymskich Tatarów legendą i autorytetem, była jednym z najaktywniejszych działaczy na ich rzecz już od lat 50. Współpracowała m.in. ze znanym tatarskim dysydentem Mustafą Dżemilewem oraz z Andriejem Sacharowem.

Oprac. MaH, rferl.org

fot. Youtube.com/TSN

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Krym: 82-letnia działaczka tatarska zmarła w czasie akcji rosyjskiej bezpieki

 1. pol Odpowiedz

  24 listopada 2017 w 16:11

  Ruskie bydło jak zwykle – mordy i zastraszenia !

 2. max Odpowiedz

  24 listopada 2017 w 19:50

  cóż stalina przetrzymała putina już nie

 3. lowa s Mogilowa Odpowiedz

  26 listopada 2017 w 20:30

  Typowe zachowanie dawnych NKWDzistów. Na sam widok takiego typa ludzie dostają zawału serca lub wylewu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *