Grybauskaite o wyborze Francji: „Polityka europejska pokonała populizm i nacjonalizm”

8 maja 2017

39-letni centrysta Emmanuel Macron wygrał w niedzielę II turę wyborów prezydenckich, uzyskując 66,06 proc. głosów. Gratulacje nowemu przywódcy Francji przesłała Dalia Grybauskaitė.

„Odważna europejska pokonała populizm i nacjonalizm” – skomentowała wynik wyborów prezydenckich we Francji litewska prezydent. „Zdecydowane zwycięstwo Emmanuela Macrona pokazało, że obywatele Francji są odporni na próby manipulowania wyborami i są wierni idei europejskiej i wartościom demokratycznym” – oświadczyła przywódczyni Litwy.  zaznaczyła, że „jest ważnym partnerem i sprzymierzeńcem Litwy w kwestii bezpieczeństwa, działań przeciwko zmianom klimatu oraz w innych ważnych dla UE kwestiach”. W liście do Emmanuela Macrona prezydent Litwy napisała, że wyzwania współczesności w dziedzinie gospodarki i polityki, zagrożenia terroryzmem potrzebują jedności państw europejskich i wyraziła nadzieję na dalszą udaną współpracę Litwy i Francji.


Z danych opublikowanych przez francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych po podliczeniu 99,9 proc. głosów wynika, że zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich jest Emmanuel Macron, który uzyskał 20 703 694 głosy, podczas gdy jego rywalka Marine zdobyła 10 637 120 głosów. Uprawnionych do głosowania było blisko 46,7 mln osób. Frekwencja wyniosła 74,62 proc., okazała się zatem nieco wyższa niż pierwotnie informowały francuskie i europejskie media.

Kresy24.pl


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Grybauskaite o wyborze Francji: „Polityka europejska pokonała populizm i nacjonalizm”

 1. SyøTroll Odpowiedz

  8 maja 2017 w 14:47

  Chyba raczej populizm proeuropejski kontra nacjonalistyczny antyeuropejski, gdyż Markon również nie uchronił się od populizmu (chęć „sankcjonowania” Polski za politykę kadrową francuskich firm).

 2. Jan Odpowiedz

  8 maja 2017 w 15:49

  Jakby była le Pen to byłby koniec najazdu Islamu na Europę. Dobrze, że nasz kraj ich nie przyjmuje.

 3. Marian Odpowiedz

  8 maja 2017 w 17:40

  Krytyka „populizmu” i „nacjonalizmu” w ustach litewskiego polityka brzmi wyjątkowo zabawnie. – Przyganiał kocioł garnkowi, że smoli.

  • prawy Odpowiedz

   9 maja 2017 w 06:58

   Fakt.
   Osmolona ta vel Grzybowska
   nielicho, jest.

   http://kresy.pl/wydarzenia/w-parlamencie-europejskim-o-dyskryminacji-polakow-na-litwie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *