Dziś Białoruś świętuje dzień obrońców ojczyzny i 100. lecie Armii Czerwonej

23 lutego 2018

 – 23 luty to data powstania w 1918 roku Robotniczo – Chłopskiej Armii Czerwonej. Obiektywnie rzecz biorąc, Republika stała się duchowym spadkobiercą wszystkiego, co najlepsze w Związku Radzieckim, przyznał niedawno RB Andriej Rawkow wyjaśniając, dlaczego w tym roku tak hucznie będzie obchodzony Dzień Obrońców Ojczyzny i Sił Zbrojnych.

– To całkiem naturalne, że białoruski chroni swoją historię, a najważniejsze w ponad tysiącletniej historii narodu Białorusi i brzemienne w skutkach wydarzenia, przypadają na XX wiek, powiedział niedawno minister obrony Białorusi Andriej Rawkow.


Minister Rawkow przypomniał, że 23 luty to data powstania w 1918 roku Robotniczo – Chłopskiej Armii Czerwonej, armii, która – jak powiedział –  uratowała naród białoruski w najcięższych momentach XX wieku.

Według Rawkowa, zapewniła zjednoczenie wielkiego narodu białoruskiego w jednym państwie białoruskim.


„Tak jest – wielki naród białoruski – tak zostało zapisane w Ustawie BSSR z 14 listopada 1939 roku” – mówił minister.

Wymieniając kolejne powody do świętowania, Rawkow powiedział, że 23 lutego 1918 roku powstała , która uratowała ludzkość od faszyzmu.

„A największy wyczyn ludu białoruskiego w składzie tej formacji, który znacznie przyczynił się do klęski wroga ludzkości, został uznany przez społeczność międzynarodową – Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka jest założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych” – mówił .

„Dlatego to całkiem naturalne, że 23 lutego jest jasną datą w naszej historii, symbolizującą największe dokonania na chwałę Ojczyzny”- cytuje słowa ministra portal tut.by

Łączna siła Sił Zbrojnych Białorusi wynosi prawie 65 tys. ludzi, z czego 46,482 to żołnierze (stan na 1 stycznia 2018 r.). To jest 6 razy więcej niż na Litwie (10 640 osób), 11 razy więcej niż w Estonii (5500) i na Łotwie (5100), a prawie 2 razy mniej niż w Polsce (ponad 120 tys. żołnierzy).

Dzień Obrońcy Ojczyzny wywodzące się z czasów ZSRR , zostało ustanowione w 1922 r. jako Dzień Armii Czerwonej i Marynarki Wojennej. W Rosji i na Białorusi w 1995 roku zmieniono nazwę na aktualną.

Dzień Obrońcy Ojczyzny obchodzony jest w Rosji, na Białorusi, w Tadżykistanie i w Kirgistanie, do 2014 roku świętowali go również .

Kresy24.pl/ab

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *