Niemcy jeszcze nie dotarli do miasta, ale się zbliżają. Tymczasem gen. Władysław Langner, d-ca obrony Lwowa nakazuje stworzyć zaporę przed przeciwnikiem…
—
DZIEŃ 3 – 10 września 1939
„[…] Lwów.
Gen. W. Langner do gen. S. Dembińskiego. Polecenie zorganizowania osłony na południowym wschodzie i obrony węzłów drogowych.
DOWÓDCA ODCINKA LWÓW
Ldz. 171/Op.
Lwów, dnia 10 września 1939 r.
PAN GENERAŁ BRYG. DEMBIŃSKI
Pan Minister Spraw Wojskowych wyznaczył Pana Generała do zorganizowania osłony na ogólnej linii: Komarno wyłącznie, Drohobycz, Borysław, Rybnik wyłącznie, oraz wgłąb na liniach komunikacyjnych, prowadzących na wschód w granicach od północy rz[eki] Dniestr, od południa granica Państwa, ze specjalnym uwzględnieniem rejonu Drohobycz-Borysław.
Zadaniem Pana Generała jest zorganizowanie w pierwszym rzędzie obrony węzłów drogowych.\
Panu Generałowi podlegają wszystkie jednostki, znajdujące się na tym terenie, mianowicie:
1) garnizon Drohobycz. Rodzaj i ilość jednostek jest mi nie znana (teren OKX)
2) garnizon Stryj. Jednostki: Ośrodek 11DP – 3 bat. piechoty, dowództwo grupy asyst[encyjnej], nr 7 z dwoma kompaniami asyst. nr 65 i 66, dtwo b[at.] wart[owniczego] 63, pluton ckm b. wart. 63, 1 i 2 komp. b. wart. 63,
3) garnizon Żydaczów: 1 komp. baonu wart. 63, oraz baony O[brony] N[arodowej] stryjski i stanisławowski, będące na granicy węgierskiej, a wchodzące w skład wojsk tegoż pododcinka.
Dca tego pododcinka mjr Welz ma m.p. w Stryju.
Dysponowanie tymi batalionami jest możliwe tyko częściowo, gdyż pełnią one służbę graniczną.
DOWÓDCA ODCINKA LWÓW
LANGNER
Gen. Bryg.
Otrzymują:
Dca Obrony Lwowa Pan Gen. Dyw. PRICH
Ppłk DMYSZEWICZ
Kmdci Garn. Drohobycz, Stryj, Żydaczów
Dca Pododcinka Stryj.
Zr
SZEF SZTABU DOK nr VI
Rudka
Odpis, maszynopis„
—
Polecenie organizacji zewnętrznego pierścienia obrona Lwowa gen. Langner otrzymał 9 września, a więc dzień wcześniej, od Tadeusza Kasprzyckiego, min. spraw wojsk. przebywającego wówczas z cały gabinetem w Łucku na Wołyniu.
Gen. Stefan Dembiński został na mocy niniejszego rozkazu zobowiązany do organizacji południowego odcinka tegoż pierścienia jako d-ca Grupy „Stryj”.
Rozkaz zawiera jeden ewidentny błąd: mowa jest o tym, że egzemplarz rozkazu ma otrzymać gen. Rudof Prich – „dca obrony Lwowa”. W rzeczywistości Prich został powołany na stanowisko d-cy Obrony Obszaru Lwów. Gdyby było inaczej, znaczyłoby to, że ze stanowiska zrezygnował Władysław Langner.
Słówko na temat „granicy węgierskiej”. Przyzwyczailiśmy się myśleć, że II RP graniczyła od południa z Czechosłowacją i Rumunią. Przez większość XX-lecia tak właśnie było. Jednakże w marcu 1939 Węgrzy za zgodą Hitlera zajęli Ruś Podkarpacką, zyskując tym samym granicę z Polską.
CDN
Dominik Szczęsny-Kostanecki
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!