W niedzielę 10 marca o godzinie 16.00 Muzeum Historii Polski zaprasza na pokaz filmu pt. „Legenda Kastusia Kalinowskiego” w reżyserii Rafała Geremka.
Jak czytamy na stronie muzh.pl, podczas projekcji przeniesiemy się razem w czasy Powstania Styczniowego i poznamy niezwykłą historię Konstantego Kalinowskiego, polsko-białoruskiego działacza niepodległościowego i powstańca styczniowego, komisarza powstańczego Rządu Narodowego na Litwę i Białoruś, bohatera narodowego Polski, Litwy i Białorusi.
Film opowiada nie tylko o jego życiu i walce, ale także o ewolucji pamięci o jego czynach. A przypomnieć trzeba, że Kalinowski prowadził swoją działalność w duchu wskrzeszenia wspólnego państwa Litwy, Rusi (Białorusi i Ukrainy) i Polski w strukturze kultury polskiej i tradycjami Rzeczypospolitej.
Film „Legenda Kastusia Kalinowskiego” opowiada o historii życia i walki Konstantego Kalinowskiego, a także o tym jak ewoluowała pamięć o jego czynach. Kalinowski pochodził z polskiej rodziny szlacheckiej osiadłej na Podlasiu, na ówczesnej Grodzieńszczyźnie. Konstanty od wczesnych lat zajmował się położeniem okolicznych włościan białoruskich, w toku walki z caratem pisał do nich w ojczystym języku. Był w tym pierwszy, dlatego dziś Białorusini uważają go za swojego bohatera narodowego. Jako przywódca powstania styczniowego na Litwie i Białorusi Kalinowski prowadził walkę z góry przegraną, ale prawdziwe groźnym przeciwnikiem Moskwy stał się po swojej śmierci.
W filmie występują historycy białoruscy – prof. Aliaksandr Smalianchuk, Wasyl Gierasimczik, prof. Tamara Bairašauskaitė z Instytutu Historii Litwy, mamy także głosy Swiatłany Cichanouskiej, liderki opozycji białoruskiej, Dzianisa Prachorau, dowócy Pułku im. Kastusia Kalinowskiego walczącego w obronie Ukrainy.
Sceny fabularne zostały zrealizowane w Cieszynie, Bielsku-Białej i Dębowcu. W rolę tytułową wcielił się Grzegorz Margas, aktor Teatru Polskiego z Bielska-Białej, a opracowanie scen aktorskich przygotował Bogusław Słupczyński, wielokrotnie nagradzany reżyser teatralny.
Film zrealizowany we współpracy z: Studio Sztuki Bogusława Słupczyńskiego, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Miasto Cieszyn, Miasto Bielsko-Biała.
W latach 2023-2024 obchodzimy 160. rocznicę Powstania Styczniowego, największego polskiego zrywu narodowego. W ramach obchodów upamiętniających wydarzenia oraz upowszechniających wiedzę o powstaniu w całej Polsce realizowane są działania o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Szczególną uwagę poświęcono projektom filmowym, mającym na celu przybliżenie zrywu i jego bohaterów. Jednym z nich jest „Legenda Kastusia Kalinowskiego”.
Film dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
ba za wikipedia.org/muzhp.pl/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!