Przewodników Grzegorza Rąkowskiego po Kresach nie ma potrzeby reklamować. Tym razem odbędziemy z nim tysiąckilometrową podróż po dzikich puszczach i bagnach Polesia – krainy tajemniczej i fascynującej, pociętej gmatwaniną rzek i kanałów, gdzie na każdym kroku natrafiamy na relikty kultury pradawnej i tej bardziej współczesnej, sowieckiej, sąsiadującej z pozostałościami zamków i majątków wielkich polskich rodów – Radziwiłłów, Sapiehów, Wiśniowieckich.
Przypomnimy sobie postacie polskich twórców i bohaterów narodowych związanych z tymi ziemiami i odwiedzimy dziką i wyludnioną strefę czarnobylską.
Trasa tej blisko 600-stronicowej wędrówki wiedzie przez Brześć i Polesie Brzeskie, Kobryń, okolice Janowa Poleskiego i Pińska, podróż Prypecią, wyprawę na Zajasiołdzie, Zarzecze, Zahorynie, Błota Olmańskie, Puszczę nad Lwą, Dawidgródek i Turów, lasy i bagna środkowego Polesia, Prypecki Park Narodowy, Dereszewicze, Mozyrz i Polesie Mozyrskie, strefę czarobylską, Kosów, Mereczowszczyznę i Berezę, a także wiele, wiele innych miejsc z ich ciągle żywą historią, kulturą i nadal jeszcze dziewiczą przyrodą. Mnóstwo rycin, zdjęć i mapek, a także skorowidz nazwisk i miejscowości – to wszystko, wraz ze wspaniałą narracją-gawędą autora pozwala mi stwierdzić, że jest to najbardziej wszechstronne i atrakcyjne opracowanie o Polesiu, jakie się dotychczas ukazało.
Wątpię, czy po tej lekturze znajdzie się ktoś kto nie zechce natychmiast tam pojechać!
Czytelnik Kresowy
„Czar Polesia”
Grzegorz Rąkowski
wyd. Oficyna Wydawnicza „Rewasz” (Pruszków, 2001)
1 komentarz
Hedad
21 czerwca 2017 o 13:26Moje Polesie to Zahorodzie, nudne z pozoru ale dla mieszkanca tylko. Dla obcego jest co pooglądać.