Rzadkie wydania książęcej biblioteki Radziwiłłów wrócą na miesiąc do dawnej rezydencji magnatów. W piątek zostanie otwarta w Nieświeżu wystawa „Wydawnicze dziedzictwo Radziwiłów”.
Jak informuje agencja BiełTA, na ekspozycji będzie można zobaczyć 90 pozycji, z dziedziny historii, teologii, literatury, prawa, filozofii, a także czasopisma. Są to interesujące egzemplarze z kolekcji Radziwiłłów ordynacji nieświeskiej, które obecnie przechowywane są w Bibliotece Narodowej Białorusi, i Centralnej Bibliotece Naukowej.
Jak powiedział kierownik oddziału ksiąg rzadkich Biblioteki Narodowej im. J. Kołasa w Miński, liczny księgozbiór radziwiłłowski posiada też biblioteka prezydencka. Aleksander Łukaszenka ma stały dostęp do ponad 100 ksiąg, należących niegdyś do Radziwiłłów.
Biblioteka Narodowa RB posiada ponad 500 ksiąg, a Centralna Biblioteka Naukowa 3,5 tysiąca cennych egzemplarzy, przez wieki gromadzonych w Nieświeżu.
Szczególnie interesujące dla zwiedzających wystawę, będą wydania o starym magnackim rodzie, takie jak „Galeria portretów Radziwiłłów” (1857) Edwarda Kotłubaja, prace napisane przez przedstawicieli Radziwiłłów, takich jak „Peregrynacja” (1628) Mikołaja Radziwiłła Sierotki.
Podczas otwarcia wystawy odbędzie się prezentacja albumu „Biblioteka Radziwiłłów Ordynacji Nieświeskiej XVII wieku”. To kolejna edycja serii wydawniczej zapoczątkowanej w 2010 roku, odzwierciedlająca wielkość biblioteki – niegdyś największego prywatnego zbioru książąt Radziwiłłów Nieświeskich od XVI – do pierwszej połowy XX wieku.
Historia formacji biblioteki ordynacji nieświeskiej sięga XVI wieku. Dziś jej elementy znajdują się w bibliotekach Rosji, Finlandii, w Polsce, na Litwie i Białorusi. Od 2009 roku, archiwa Radziwiłłów i kolekcji ksiąg z Nieświeża, włączone są do rejestru UNESCO „Pamięć Świata”.
Wystawa w Nieświeżu potrwa miesiąc.
Kresy24.pl/belta.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!