Białorusini coraz mniej kupują w Polsce

10 stycznia 2017

W minionym, kryzysowym roku Białorusini oszczędzali na zakupach w Polsce. Według rzecznika Izby Celnej w Białymstoku Macieja Czarneckiego, świadczy o tym mniejsza ilość dokumentów , które  Białorusini składają  przy przekraczaniu granicy województwa podlaskiego, ubiegając się o zwrot podatku VAT.

– Funkcjonariusze Służby Celnej w 2016 roku uwzględnili w statystykach podróżnych, którzy przekraczają polsko – białoruska granicę samochodem, autobusem lub pociągiem i rejestrują dokumenty Tax Free. Maciej Czarnecki podkreśla, że na  przejściach granicznych z Białorusią położonych w województwie podlaskim, a więc w Kuźnicy, w Bobrownikach, Połowcach i Białowieży zarejestrowali łącznie blisko 930 tys. dokumentów Tax Free, na łączną kwotę 715 milionów złotych.


Towary, na które podróżni nie ubiegali się o zwrot VAT, w statystykach nie są uwzględniane.

W 2016 roku zmniejszyła się liczba dokumentów, składanych na granicy, do 930 tysięcy. W 2015 roku było ich o 270 tysięcy więcej.


Białorusini najczęściej kupują w Polsce sprzęt AGD, elektronikę, żywność, chemię gospodarczą, materiały budowlane, odzież i części zamienne do samochodów, mówi Maciej Czarnecki.

W ubiegłym roku zmieniły się zasady rejestracji TAX Free w Polsce. Aby odzyskać VAT od zakupów trzeba kupić towary na sumę nie mniejszą niż 300 zł (około 77 dolarów). Wcześniej, minimalna kwota zakupów była o 100 zł niższa.

Duży wpływ na wydatki Białorusinów w Polsce ma tez zmiana w białoruskich przepisach celnych, która – przypomnijmy, obowiązuje od 14 kwietnia ubiegłego roku. Ci obywatele Białorusi, którzy podróżują za granicę częściej niż raz na trzy miesiące, mogą wwozić towary o wartości nie wyższej niż 300 euro i maksymalnej wadze 20 kilogramów. Za przekroczenie limitów należy uiścić opłatę.

Kresy24.pl/nn.by

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *