Białoruś ma nowego bohatera

17 lutego 2014

domraczewaBiatlonistka Daria Domraczewa, trzykrotna złota medalistka olimpiady w , została uhonorowana przez prezydenta Aleksandra  Łukaszenkę najwyższym odznaczeniem państwowym – tytułem Bohatera Białorusi.

Domraczewa wygrała dziś bieg ze startu wspólnego na 12,5 km. Wcześniej zdobyła w biegu na dochodzenie (10 km) i w biegu indywidualnym (15 km).

Prezydent wystosował do zawodniczki telegram z gratulacjami;


Daszo! To ogromny sukces! Jesteś po prostu zuch! Cała Białoruś zachwyca się twoim nowym zwycięstwem. Zdobywając tytuł trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej, dokonałaś wielkiego czynu. Współczesna nie zna podobnych przypadków. W naszej Ojczyźnie, zwycięstwa czci się w sposób szczególny.  Z całego serca gratulujemy Ci najwyższej nagrody państwowej – tytułu Bohatera Białorusi.

Szczęścia, zdrowia, pomyślności” – napisał w telegramie gratulacyjnym prezydent.


Daria Domraczewa ma 27 lat. Zanim odniosła sukces na olimpiadzie w Soczi, zdobyła brązowy medal podczas igrzysk w Vancouver w 2010 roku. Wyróżniając Domraczewą, po raz pierwszy przyznał tytuł Bohatera Białorusi sportowcowi.

Pierwszym bohaterem Białorusi został pilot, podpułkownik Władimir Korwat, który zginął 21 listopada 1996 roku, wyprowadzając z narażeniem życia spadający z dala od pobliskiej wsi. Kolejni bohaterowie to dyrektorzy i prezesi przedsiębiorstw państwowych, większość z nich to reprezentanci branży rolnej. W 2005 roku tytuł przyznano artyście Michaiłowi Sawickiemu, za rozwój białoruskiego malarstwa, a w 2006 roku Aleksander Łukaszenka nagrodził za wyjątkowy wkład w duchowe odrodzenie Białorusi, ówczesnego metropolitę Filareta (Kiriła Wachromiejewa).

Kresy24.pl/euroradio.fm

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *