Bank Światowy: Białoruś będzie coraz bardziej odstawać od Polski i krajów bałtyckich

22 kwietnia 2018

  opublikował o sytuacji w białoruskiej gospodarce i przedstawił krótkoterminową prognozę dla tego kraju. Wynika z niego, że , nawet przy założeniu finansowego wsparcia z zewnątrz, nie będzie w stanie osiągnąć pożądanej ścieżki wzrostu. 

Białoruś może pozostać w tyle za Polską i krajami bałtyckimi, pisze portal kp.by powołując się na raport międzynarodowych ekspertów.


Z raportu Banku Światowego wynika, że w najbliższej przyszłości Białorusi będzie się borykać z wieloma trudnościami. Na czym polega trudność?

Po pierwsze, nasi sąsiedzi ze wschodu potrzebują zewnętrznego finansowania. I to jak najszybciej. Ale nawet przy wsparciu z zewnątrz, jest mało prawdopodobne, że gospodarka wzrośnie do poziomu powyżej 3 procent rocznie. Ogranicza ją przestarzała forma produkcji.  Ze względu na to, że gospodarka będzie rozwijać się powoli, luka dochodowa w porównaniu z mieszkańcami innych krajów – zwłaszcza Polski i krajów bałtyckich będzie się powiększać o ponad 3 procent rocznie.


Po drugie, białoruska gospodarka podlega zagrożeniom zewnętrznym, jest silnie uzależniona od sytuacji w Rosji. I gdy tylko tam pojawia się pogorszenia sytuacji gospodarczej – jak to było przy ostatnich sankcji amerykańskich – natychmiast odczuwalne jest to na Białorusi. Ponadto Białoruś posiada poważny dług publiczny, który stanowi połowę , przy czym większość jest w obcej walucie.

Po trzecie, eksperci BŚ raz jeszcze przypominają, że białoruskie przedsiębiorstwa państwowe są niewypłacalne, i ten problem powinien zostać rozwiązany w pierwszej kolejnośći, ponieważ wiele z nich nie jest już w stanie opłacać kredytów bankowych.

Kresy24.pl/kp.by/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *