Atak białoruskich służb na jedyną na Białorusi niezależną agencję informacyjną (AKTUALIZACJA)

14 czerwca 2018

14 czerwca Departamentu Śledczego Komitetu Kontroli Finansowej weszli do mieszkania Alesia Lipaja szefa jedynej na Białorusi niezależnej agencji informacyjnej BelaPAN i wydawcy portalu Naviny.by. Nasza Niwa poinformowała, że od wczesnego rana trwa tam rewizja.

Nie wiadomo na razie jakie oskarżenia kierowane są pod adresem szefa agencji prasowej, żaden z kolegów dziennikarzy nie jest wpuszczany do mieszkania Lipaja, a jego telefon został wyłączony.


BelaPAN jest jedyną niezależną agencją prasową na Białorusi, była także generalnym sponsorem koncertu organizowanego 25 marca tego roku w Mińsku  z okazji 100 – lecia białoruskiej niepodległości.

Andrzej Poczobut zwraca wagę na Facebooku, byśmy nie dali się zwieść sztuczce władz, polegającej na skierowaniu do mieszkania Lipaja śledczych z Komitetu Kontroli Finansowej. Społeczeństwo ma oto odnieść wrażenie, że szef agencji jest odpowiedzialny za malwersacje, korupcję i inne podobne grzechy. Tymczasem mamy do czynienia z sukcesywnym przykręcaniem śruby i kontynuacją presji na media. Zaczęło się od represji wobec Belsatu, później była blokada popularnych opozycyjnych portali i teraz przyszła kolej na BelaPAN. Na tle pogarszającej się sytuacji gospodarczej władzom marzy się „cisza w eterze”.


Warto też przypomnieć, że od rewizji przeprowadzonej przez funkcjonariuszy departamentu finansowego zaczęło się prześladowanie szefa Centrum Praw Człowieka „Viasna” Alesia Bialackiego w sierpniu 2011 roku, które zakończyło się wyrokiem skazującym działacza na 4,5 roku kolonii karnej i konfiskatą mienia.

AKTUALIZACJA

Około godziny 15.00 czasu białoruskiego rewizja w mieszkaniu Lipaja zakończyła się. został odwieziony na przesłuchanie na posterunek Departamentu Śledczego Komitetu Kontroli Finansowej w Mińsku przy ul. Browki, 3.

Niezależne media białoruskie podają, że szef białoruskiej niezależnej agencji prasowej BelaPA jest podejrzany o uchylanie się od płacenia podatków (art. 243 Kodeksu Karnego Białorusi). Informację taką przekazał portalowi tut.by oficjalny przedstawiciel Departamentu Dochodzeń Finansowych Państwowego Komitetu Białorusi, Jurij Kardymon.

Kresy24.pl/nn.by/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Atak białoruskich służb na jedyną na Białorusi niezależną agencję informacyjną (AKTUALIZACJA)

  1. Pafnucy Odpowiedz

    18 czerwca 2018 w 23:39

    A już myślałem, że chodzi o „Bełtsat” i głoszenie „prawdy objawionej” przez Romaszewską. Przeszły mi przez głowę nawet myśli samobójcze i samospalenie na „narodowym” w ramach protestu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *