Adamkus: Rosja rękami Białorusinów buduje pod Wilnem bombę atomową

23 sierpnia 2017

Były ostro krytykuje obecne władze litewskie za nieskuteczność w zabieganiu o wsparcie krajów sąsiedzkich, w kwestii storpedowania budowy elektrowni atomowej w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie. Zdaniem Valdasa Adamkusa budowana przez rosyjski w pobliżu Wilna białoruska niesie potężne zagrożenie dla całego regionu.

Podczas międzynarodowej konferencji poświęconej problemom bezpieczeństwa w regionie, która miała miejsce 22 sierpnia na Uniwersytecie Wileńskim, Valdas nazwał budowaną przez Rosjan na Białorusi elektrownię atomową „bombą atomową”. Zdaniem byłego prezydenta, nie tylko poniosła klęskę w storpedowaniu tego projektu, ale zaniechała też starań, by skutecznie zjednoczyć regionalną opozycję przeciwko budowie gazociągu bałtyckiego z Rosji do Niemiec.


„Na szczycie Unii Europejskiej Litwa musi koniecznie podnieść kwestię nie tylko Nord Stream 2, ale także Ostrowca, dążyć do zwołania spotkania liderów politycznych regionu, poświęconego energetyce, by wytyczyć nowe zagrożenia” – powiedział Adamkus podczas regionalnej konferencji bezpieczeństwa.

„Rosja rękami Białorusinów buduje bombę atomową pod Wilnem, a my nie jesteśmy w stanie ani przekonać krajów europejskich do naszych obaw, ani porozumieć się z najbliższymi sąsiadami” – stwierdził Adamkus.


– Stanowisko Litwy w kwestii Ostrowca pozostaje niezmienne, – mówił były prezydent: budowa elektrowni atomowej przez rosyjski Rosatom, powinna zostać przerwana ze względu na niezgodność projektu z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa ekologicznego i jądrowego, a ponadto może ona przeszkodzić Litwie w zsynchronizowaniu sieci przesyłowych do Europy Zachodniej”.

odrzuca wszystkie te roszczenia kategorycznie. Litwa przyjęła specjalną ustawę o bojkocie energii z ostrowieckiej elektrowni, ale niektórzy eksperci twierdzą, że ten ruch nie ma sensu, ponieważ do bojkotu nie przyłączyły się kraje sąsiedzkie, zwłaszcza Łotwa.

czytaj również:

Elektrownia jądrowa w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie to tykająca bomba!

 

Białoruś buduje elektrownię jądrową na bombie tektonicznej! „To dywersja, groźba zagłady!”

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Adamkus: Rosja rękami Białorusinów buduje pod Wilnem bombę atomową

  1. PolakAntyTroll Odpowiedz

    24 sierpnia 2017 w 22:44

    Mordor szykuje następny Czarnobyl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *