Dawna siedziba rodu Radziwiłłów, obecnie Państwowe Narodowe Muzeum-Rezerwat Historyczno-Kulturalny Nieśwież uruchomił stronę internetową w języku polskim.
– Będąc w Nieświeżu można zobaczyć historię Białorusi i dosłownie dotknąć jej, odwiedzając słynny Zespół Zamkowo-Parkowy i Kościół Najśw. Bożego Ciała, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz Ratusz, Bramę Słucką i dużo innych zabytków architektonicznych. Współcześnie Nieśwież jest nowoczesnym ośrodkiem turystycznym z eleganckimi kawiarniami i restauracjami, mnóstwem sklepów z pamiątkami i bogatą ekspozycją muzealną. Komfortowe apartamenty znajdujące się w Zamku, zapewniają niezrównaną możliwość zapoznania się z naszym miastem i pełnowartościowego wypoczynku w otoczeniu antyków – czytamy na stronie.
Gość strony strony internetowej może poczytać o historii tego miejsca oraz słynnego rodu, zamówić bilet do muzeum lub udać się na wirtualną wycieczkę po zamkowym dziedzińcu. Otrzyma informacje o rodzie Radziwiłłów, do którego Nieśwież należał od XVI wieku, oraz o historii zamku, który zaczęto budować w 1583 r.
Największy rozkwit zamku w Nieświeżu przypadł na czasy Michała Kazimierza Radziwiłła „Rybeńki” (1702-1762) oraz Karola Stanisława „Panie Kochanku” (1734-1790). Zamek wzbogacił się wówczas m.in. o salę teatralną. Po pochodzie Napoleona na Moskwę w 1812 r. budowla zaczęła podupadać, gdyż spustoszyli ją Rosjanie w odwecie za przyłączenie się Dominika Radziwiłła do walk po stronie Napoleona.
Można również zorientować się, jakie wydarzenia są w najbliższym czasie planowane w zamku. W Nieświeżu są organizowane m.in. koncerty muzyki dawnej i wystawy czasowe, a także działa teatr im. Urszuli Radziwiłł. Chętni mogą zamówić w zamku kostiumową uroczystość ślubną. Muzeum prowadzi też dwa hotele.
Kresy24.pl/polskieradio.pl/ niasvizh.by/pl/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!