1657 – w Janowie Poleskim Kozacy zgładzili Andrzeja Bobolę – jezuitę i kaznodzieję. Dziś to święty, patron Polski i „apostoł Pińszczyzny”. Był autorem ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza.
Urodził się w 1591 r. Studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie Wileńskim. Przez rok był rektorem kościoła w Nieświeżu, gdzie wspólnie z księciem Albrechtem Stanisławem Radziwiłłem dążył do uroczystego uznania przez króla Matki Bożej Królową Polski, co zostało spełnione we Lwowie 1 kwietnia 1656 r. W latach 1624–1630 był kaznodzieją w kościele św. Kazimierza w Wilnie, a przez kolejne trzy lata przełożonym domu zakonnego w Bobrujsku.
Po pobycie w Warszawie, Płocku i Łomży trafił do Pińska, gdzie w latach 1642–1646 prowadził działalność ewangelizacyjną. W latach 1646–1652 ponownie głosił kazania i prowadził wykłady w Wilnie. Po powrocie na ziemię pińską wznowił szeroko zakrojoną ewangelizację. Stąd właśnie znany jest jako „apostoł Pińszczyzny”.
16 maja 1657 r. został schwytany przez Kozaków Chmielnickiego we wsi Mogilno i zamęczony przez nich w okrutny sposób w rzeźni w Janowie Poleskim za nawracanie prawosławnych na wiarę katolicką.
W 1853 r. Andrzej Bobola został beatyfikowany, a w 1938 r. kanonizowany. Zmumifikowane naturalnie zwłoki Boboli przez lata otaczano czcią w kościele parafialnym w Połocku. W 1922 r. bolszewicy zabrali je jako osobliwość do Gmachu Higienicznego Wystawy Ludowego Komisariatu Zdrowia. W maju 1924 r. relikwie – jako „zapłatę” za pomoc w czasie głodu – przekazano Stolicy Apostolskiej. Od 17 czerwca 1938 r. znajdują się w Warszawie (obecnie w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli). W 2002 r. Andrzej Bobola został zaliczony to grona patronów Polski.
1561 – zmarł Jan Amor Tarnowski herbu Leliwa – hetman Polski, hetman wielki koronny.
1648 – Powstanie Chmielnickiego: wojska polskie poniosły klęskę w bitwie pod Żółtymi Wodami.
1863 – w Mytkach na Podolu urodził się Aureli Drogoszewski – polski historyk literatury, krytyk literacki. Kształcił się w gimnazjum w Kamieńcu Podolskim, studiował na uniwersytecie w Kijowie, skąd został wydalony za polską działalność narodową. Uczył polskiego w dworach szlacheckich na Ukrainie i Podolu. Zmarł w 1943 r.
1896 – w Odessie urodził się Zygmunt Chmielewski – polski aktor. Debiutował w odeskim rosyjskim Teatrze Farsy i Teatrze Polskim. Zmarł w 1978 r.
1919 – we Lwowie urodził się Zbigniew Kurtycz – polski piosenkarz, syn dyrygenta lwowskiej orkiestry mandolinistów „Hejnał”. Był piłkarzem Pogoni Lwów – wicemistrza Polski juniorów w 1937 r. Przeszedł szlak bojowy z gen. Andersem.
1944 – w bitwie pod Sucharami batalion 77. Pułku Piechoty AK rozbił oddział niemiecko – ukraiński.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 16 maja
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!