1943 – Niemcy rozpoczęli prace ekshumacyjne w Katyniu. Kierował nimi wrocławski profesor Gerhard Buhtz.
Przypomnijmy, że masowe groby ofiar sowieckich zbrodni na polskich oficerach w Katyniu odkryli już w październiku 1941 roku dwaj polscy robotnicy przymusowi z niemieckiej Organizacji Todt na podstawie informacji od miejscowych chłopów rosyjskich – Iwana Kriwoziercewa i Parfiena Kisielewa.
Jako pierwsza informację o znalezieniu zbiorowych mogił w Katyniu podała 11 kwietnia 1943 r. Agencja Transocean, a 13 kwietnia 1943 r. powtórzyło ją Radio Berlin. Już dwa dni później – 15 kwietnia – sowiecka agencja TASS nadała kłamliwy komunikat władz ZSRR zaprzeczający oskarżeniom. Tego samego dnia polski rząd na uchodźstwie skierował do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża prośbę o wysłanie do Katynia niezależnej komisji ekspertów. 26 kwietnia 1943 r. władze sowieckie zerwały stosunki dyplomatyczne z polskim rządem londyńskim.
Na miejsce prowadzonych przez Niemców ekshumacji – za zgodą Rządu RP na Uchodźstwie i polskich władz podziemnych – udało się kilkunastu Polaków, m.in. pisarze Ferdynand Goetel i Józef Mackiewicz oraz ks. Stanisław Jasiński, delegacje Polaków z Generalnego Gubernatorstwa, dziennikarze i alianccy jeńcy z niemieckich oflagów.
W czasie ekshumacji odnaleziono m.in. ciała dwóch generałów – Bohatyrewicza i Smorawińskiego. Do 7 czerwca 1943 r. wydobyto 4243 ciała i zidentyfikowano 2730. W identyfikacjach uczestniczył dr Wodziński z PCK. Wtedy to na polcenie Niemców Komisja Techniczna PCK przerwała prace. 28 września 1943 r. teren Katynia ponownie opanowała Armia Czerwona.
Dokumentacja ekshumacji trafiła do Instytutu Medycyny Sądowej w Krakowie i pod koniec wojny zaginęła. Zachowały się jednak jej kopie, tzw. Archiwum Robla odnalezione wiosną 1991 r. w skrytce krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych.
1865 – urodził się Antoni Listowski – polski generał dywizji. W czasie wojny polsko – bolszewickiej dowódca Grupy Podlaskiej, później m.in. Frontu Wołyńskiego. Za zdobycie Pińska otrzymał Krzyż Orderu Virtuti Militari III Klasy. Zmarł w 1927 r.
1883 – urodził się Julian Tokarski – polski mineralog, gleboznawca, profesor Uniwersytetu Lwowskiego. Zmarł w 1961 r.
1899 – urodził się Ławrientij Beria – radziecki zbrodniarz, działacz komunistyczny, szef NKWD. Zgładzony przez sowieckich kolegów partyjnych po śmierci Stalina.
1937 – w Lozannie zmarł Karol Szymanowski herbu Korwin – Ślepowron – urodzony w 1882 r. we wsi Tymoszówka na Ukrainie Naddnieprzańskiej polski kompozytor, pianista, pedagog i krytyk muzyczny.
1943 – banda UPA dokonała masakry 150 Polaków w Pendykach.
1996 – prezydenci Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Rosji podpisali w Moskwie porozumienie o pogłębianiu integracji. Premierzy podpisali porozumienie o utworzeniu unii celnej.
2004 – zakończenie procedury rozszerzenia NATO o nowych członków: Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 29 marca
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!